دانشنامه, راهنمای خرید, مینی پی سی اینتل Mini PC Intel Nuc, کامپیوتر مناسب برای شرکتها و سازمان ها, کامپیوتر کوچک

کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک

انواع کامپیوترهای کوچک

کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک : در ادامه قصد داریم تا هر آنچه که نیاز است درباره کامپیوتر کوچک بدانید بررسی کنیم. در گذشته، همه این سوال را داشتند که یک مینی پی سی چقدر می تواند کاربردی باشد. به لطف فناوری، امروزه بعضی از بهترین مینی پی سی ها به خوبی در برابر کامپیوتر های شخصی و حتی لپ تاپ ها، قرار می گیرند. در واقع، یکسری از بهترین مینی پی سی ها حتی می توانند عملکرد بهتری از کامپیوترها داشته باشند. قبل از اینکه کمی بیشتر در مورد این ماشین های کوچک و با ارزش صحبت کنیم، اجازه دهید کمی درباره تاریخچه آنها صحبت کنیم.

کامپیوتر کوچک اینتل Intel NUC11TNH

کامپیوتر کوچک اینتل Intel NUC11TNH

تاریخچه کامپیوتر کوچک

PDP-1 اغلب به عنوان اولین کامپیوتر کوچک جهان شناخته می شود. این کامپیوتر کوچک در نوامبر 1960 توسط Digital Equipment Corporation منتشر شد. این مینی پی سی اولین کامپیوتر کوچک جهان بود که برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب بوده است. و با توجه به قیکت پایینی که داشت، در آن زمان ارزان‌ ترین کامپیوتر جهان شد.

PDP-1 اولین کامپیوتر کوچک جهان 1960 توسط Digital Equipment Corporation

PDP-1 اولین کامپیوتر کوچک جهان 1960 توسط Digital Equipment Corporation

موفقیت PDP-1 و انواع بعدی آن باعث شد دیگر تولید کنندگان کامپیوتر مانند کمپانی های HP، DG و Varian Data Machines (VDM) به بازار کامپیوترهای کوچک بپیوندند. با این حال، تنها پس از معرفی کامپیوتر کوچک اینتل (NUC) در سال 2013 بود که رایانه‌های کوچک فاکتور محبوبیت واقعی خود را افزایش دادند.

 

کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک

اصطلاح Mini PC یا کامپیوتر کوچک به رایانه های کوچک با فرم فاکتور کوچک اشاره دارد. مینی پی سی ها کامپیوتر کوچک میان رده هستند و تمام قابلیت‌ های یک دسکتاپ را در ابعاد فیزیکی کوچک خود دارند. از آنجایی که فضای کاری بسیار محدودی را اشغال می کنند، برای افرادی که نیازهای ساده تری دارند ایده آل هستند. مینی پی سی آنقدر کوچک است که حتی می توانید آن را به پشت مانیتور خود وصل کنید.

از نظر عملکرد، کامپیوتر کوچک یک کامپیوتر کامل با CPU و حافظه است. CPU تمام دستور العمل ها را با واکشی داده های مربوطه از حافظه اجرا می کند و سپس از ALU برای انجام عملیات و ذخیره نتیجه در حافظه استفاده می کند. بیایید نگاهی به تمام اجزای مهمی که یک مینی پی سی را تشکیل می دهند بیاندازیم.

 

اجزای Mini PC و آنچه انجام می دهند

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که در حالی که بیشتر اجزای کامپیوتر کوچک کپی‌ های مشابه کامپیوتر هستند، تفاوت‌ های جزئی نیز وجود دارد. برای مثال:

سخت افزار کامپیوتر کوچک

پردازنده کامپیوتر کوچک : برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که پردازنده در واقع همان واحد پردازش است. به طور معمول، یک کامپیوتر کوچک از پردازنده های مبتنی بر ARM استفاده می کند. کامپیوتر کوچک دارای ابعاد کوچکی است و همچنین مصرف انرژی پایینی دارند. با این حال، برخی از آنها از آخرین تراشه های Core i5 یا حتی i7 اینتل استفاده می کنند.

سخت افزار کامپیوتر کوچک

سخت افزار کامپیوتر کوچک

حافظه کامپیوتر کوچک : حافظه فقط داده ها را ذخیره می کند. به جای رم های معمولی DDR، کامپیوتر های کوچک از SDRAM یا SODIMM استفاده می کنند. این یک حافظه با دسترسی تصادفی 200 پین است که در انواع 1.8 ولت یا 2.5 ولت عرضه می شود. SODIMM را به عنوان یک RAM کوچک در نظر بگیرید.

 

ذخیره سازی : برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که فضای ذخیره سازی برای نگهداری اطلاعات است. در گذشته، مینی پی سی ها دارای حافظه فلش برای فضای ذخیره سازی بودند. با این حال، امروزه این کامپیوترها از هر دو نوع HDD و همچنین انواع SDD سرعت بالا برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند. این روزها می توانید یک مینی کامپیوتر با فضای ذخیره سازی تا 2 ترابایت تهیه کنید.

 

پورت ها: پورت های موجود بر روی مینی پی سی ها برای اتصال به دستگاه های دیگر قرار دارند. پورت های مینی پی سی امکان اتصال بین مینی پی سی شما و دستگاه‌ های دیگر مانند صفحه‌ کلید، ماوس، مانیتور و غیره را فراهم می‌ کنند. مدل‌های برتر با جدیدترین پورت‌های 3.1، HDMI، DVI، یا RCA همراه با جک صدا ارائه می‌ شوند.

 

سیستم عامل : برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که وجود سیستم عامل در مینی پی سی ها برای اجرای برنامه های کاربردی دیگر است. سیستم عامل اصلی ترین پلتفرم است که برنامه های دیگر را اجرا می کند. در حالی که مینی پی سی های ویندوز رایج‌ تر هستند، می‌ توانید بهترین مینی پی سی های سازگار با سیستم عامل لینوکس را نیز دریافت کنید، اگر به مسائل فنی بیشتری علاقه دارید.

سخت افزار کامپیوتر کوچک

سخت افزار کامپیوتر کوچک

کامپیوتر کوچک چگونه کار می کند؟

برای دانستن اینکه کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید یک مینی پی سی چگونه کار می کند؟ مانند یک کامپیوتر، یک مینی پی سی دارای یک واحد پردازش مرکزی (CPU) و حافظه است، به این معنی که یک مینی پی سی اساسا به همان روشی عمل می کند که یک کامپیوتر انجام می دهد. جایی که CPU دستورات را با واکشی از حافظه، استفاده از ALU برای انجام عملیات و سپس ذخیره نتیجه در حافظه اجرا می‌کند.

 

چه چیزی در مینی پی سی وجود ندارد؟

مکانیسم خنک کننده؛ مکانیسم خنک کننده ای برای خنک کردن کامپیوتر شما وجود ندارد به این دلیل که یک مینی پی سی آنقدر کوچک است که اکثر آنها مکانیزم خنک کننده ندارند. اگر می‌ خواهید از آن به‌ عنوان یک کامپیوتر کوچک گیمینگ استفاده کنید، حتما یک فن اضافه کنید تا مطمئن شوید که کامپیوتر کوچک شما داغ نمی شود یا به هیچ یک از اجزای شما آسیب نمی‌ زند.

کامپیوتر کوچک اینتل نسل هفتم

کامپیوتر کوچک اینتل نسل هفتم

رابط فیزیکی: برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که رابط فیزیکی که برای اتصال به سایر تجهیزات جانبی به کار می رود در مینی پی سی استفاده نمی شود. مینی پی سی بدون نمایشگر، ماوس، کیبورد یا لوازم جانبی دیگر ارائه می شود. در صورت نیاز باید تمام این اجزا را خودتان با توجه به نیازی که دارید اضافه کنید. خوشبختانه، بعضی از مدل ها از بلوتوث پشتیبانی می کنند. بنابراین می توانید به راحتی وسایل جانبی را متصل کنید.

 

کلاک Real-Time: کلاک Real-Time برای پیگیری زمان است. RTC تا مدت ها پس از خاموش کردن کامپیوتر به کار خود ادامه می دهد. برای ادامه کار به قدرت باتری متکی است. با این حال، به دلیل فضای محدود، یک کلاک Real-Time در کامپیوتر کوچک گنجانده نشده است.

 

انواع کامپیوترهای کوچک یا مینی پی سی ها

کامپیوترهای کوچک Barebone(نیمه آماده)

برای دانستن اینکه کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید کامپیوتر های کوچک Barebone معمولا ارزان تر هستند. با این حال، به این دلیل است که آنها شامل هیچ گونه فضای ذخیره سازی و RAM نیستند. یک کامپیوتر barebone معمولا فقط یک مینی کامپیوتری است که شامل مادربرد و یک پردازنده است. به عنوان مثال، NUCهای اینتل معمولا از نوع کامپیوتر های کوچک Barebone هستند. این گونه از مینی پی سی ها در میان قلع و قمع ها و علاقه مندانی که عاشق سفارشی سازی کامپیوترهای کوچک خود برای سطح کاربری های مختلف هستند، محبوب هستند.

انواع کامپیوترهای کوچک

انواع کامپیوترهای کوچک

کامپیوترهای کوچک آماده به کار

همانطور که از نام آن می توان فهمید، مینی پی سی های آماده برای افراد مبتدی مناسب هستند. این مینی پی سی ها بلافاصله یعد از اینکه از جعبه بیرون آمادند، آماده استفاده هستند. هیچ مونتاژ یا دستکاری با اجزای مختلف برای کارکرد آنها ضروری نیست. اگرچه این کامپیوترهای کوچک گران‌ تر از کیت‌های barebone هستند، اما با تمام ویژگی‌ هایی که یک مبتدی ممکن است در یک بدنه به آن نیاز داشته باشد، ارائه می‌ شوند. و این قابلیتی است که این استفاده از این کامپیوترهای کوچک را بسیار راحت و آسان می کند.

 

 

مزایا و معایب مینی کامپیوترها

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است شخص بخواهد سراغ یک مینی پی سی برود یا نخواهد. بیایید نگاهی به مزایا و معایب یک مینی پی سی بیندازیم تا تصمیم گیری شما را کمی آسان تر کنیم.

 

مزایای مینی پی سی

هزینه

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که از آنجایی که مینی کامپیوترها از لحاظ نظر اندازه بسیار کوچکتر هستند، فوق العاده مقرون به صرفه هستند. بنابراین، این کامپیوترهای کوچک برای افرادی که بودجه کمی دارند ایده آل هستند.

 

ابعاد کامپیوتر کوچک و  اندازه فیزیکی

ابعاد کامپیوتر کوچک

ابعاد کامپیوتر کوچک

همانطور که اصطلاح مینی به شما می گوید، این رایانه ها، کوچک و جمع و جور هستند. بدنه کوچک آن‌ها فوق‌ العاده قابل حمل، سبک وزن است و برای جلوه‌ای مینیمالیستی در پشت مانیتور قرار گرفته است.

ابعاد کامپیوتر کوچک  در انداره 11.5×5 سانتی مترکه فقط کافی است بر حسب نیاز خود HDD , RAM و یا SSD روی آن اسمبل کنید. (همه کامپیوتر های کوچک اینتل که در بازار ایران وارد میشوند به همین شکل هستند تا مشتری بتواند با توجه به نیاز خود اقدام به Customize دستگاه نماید.)

 

انعطاف پذیری

یک کامپیوتر کوچک به اندازه یک کامپیوتر معمولی انعطاف پذیر است. می توانید از آن ها برای اسناد اداری، ایمیل، مرور، و همچنین بازی کردن و تماشای Netflix استفاده کنید. کامپیوترهای کوچک دارای پورت هایی هستند که از دستگاه ها و ویژگی های مختلف دیگری مانند Wifi، USB، بلوتوث و غیره پشتیبانی می کنند.

 

قابل حمل بودن

بیشتر به دلیل اندازه آنها، یک مینی کامپیوتر بسیار قابل حمل است. برخلاف کامپیوتر یا حتی لپ تاپ، می توانید به راحتی آن را از جایی به مکان دیگر حمل کنید. بنابراین این دستگاه ها برای افرادی که همیشه در حال حرکت هستند ایده آل هستند.

 

کاهش سر و صدا

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که منبع اصلی نویز در کامپیوتر و لپ تاپ فن است. با این حال، همانطور که قبلا صحبت کردیم، کامپیوترهای کوچک فاقد اتلاف گرما با فن ها هستند. بنابراین، هیچ صدایی وجود ندارد. یک عملیات بی صدا، تجربه کلی کار را افزایش می دهد. چه در خانه باشد چه دفتر کار.

 

مصرف برق

یک کامپیوتر کوچک به وضوح انرژی کمتری مصرف می کند. در واقع، تقریبا 10 برابر انرژی کمتری مصرف می کند. در نتیجه اجزای آن سایش و پارگی کمتری را تجربه می کنند. بنابراین نیاز به نگهداری و تعمیرات کمتری دارند.

 

کارایی کامپیوتر کوچک در چه جاهایی قابل استفاده است ؟  کاربرد مینی پی سی ها

کارایی کامپیوتر کوچک

کارایی کامپیوتر کوچک

ست تاپ باکس تلویزیون

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که کامپیوتر های کوچک می توانند به عنوان ست تاپ باکس عمل کنند. این قابلیت برای تلویزیون هایی که دارای پورت HDMI و USB هستند صدق می کند. بنابراین، می توانید کامپیوتر های کوچک را پشت تلویزیون خود نصب کنید و فقط به Wi-Fi، صفحه کلید بلوتوث یا ماوس نیاز دارید، پس از آن ست تاپ باکس تلویزیون شما آماده است.

همچنین، مینی پی سی ویدئوهای با کیفیت بالا را در مرورگر پخش می کند. این قابلیت برای مدل‌ هایی با کارت گرافیک، SSD و پردازنده هایی که می‌ توانند ویدیوهای HD را مدیریت کنند، صدق می‌ کند. آنها همچنین می توانند سرورهای رسانه ای Plex، Kodi و MediaPortal را اجرا کنند. علاوه بر این، برنامه ویندوز 10 به شما امکان دسترسی به Hulu، Netflix، BT Sport، Spotify و Minecraft را می دهد. همچنین، اگر می‌خواهید از اسکایپ در تلویزیون خود استفاده کنید، یک کامپیوتر کوچک نیز از آن پشتیبانی می‌کند.

در واقع، برای اجرای برنامه هایی مانند اکسل در تلویزیون خود از طریق Mini PC، می توانید از سرورهای رسانه ای مانند MediaPortal، Plex و Kodi استفاده کنید. همچنین می‌ توانید از برنامه‌ های لمسی ویندوز 10 استفاده کنید. مینی پی سی همه خدماتی را ارائه می دهد که استریم استیک ها نمی توانند ارائه دهند. این خدمات با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می شوند.

 

سرورهای رسانه ای

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که هنگامی که یک کامپیوتر کوچک را پشت تلویزیون خود نصب می کنید، با نمایش رسانه از اینترنت یا دستگاه ذخیره سازی متصل به شبکه یا رایانه شخصی شما، به عنوان مشتری کار می کند. اما، از آنجایی که بسیاری از مینی پی سی ها ظرفیت ذخیره سازی کافی برای کارکردن به عنوان سرور ندارند، می توانید مقداری ظرفیت بیشتر را به آن ها اضافه کنید.

اکثر این کامپیوترها دارای یک درایو حالت جامد با حداقل ظرفیت هستند. بنابراین، می‌ توانید با افزودن یک درایو USB یا کارت SD به فضای ذخیره‌ سازی اضافی خود برسید. اندازه های مقرون به صرفه از 8 گیگابایت تا 256 گیگابایت متغیر است. از طرف دیگر، می‌ توانید با خرید یک هارد دیسک خارجی، فضای ذخیره‌ سازی بیشتری اضافه کنید.

 

در مطلبی بهترین کامپیوتر کوچک در ایران را برای شما تهیه کرده ایم تا با برند های مختلف کامپیوتر کوچک نیز آشنا بشید.

کامپیوتر کوچک اینتل مدل NUC11PHKi7CAA

کامپیوتر کوچک اینتل مدل NUC11PHKi7CAA

معایب

بدون درایو نوری

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که یک مینی پی سی درایو نوری ندارد. در واقع، امروزه دیگر استفاده از درایو نوری بی معنی شده و تقریبا در تمامی لپ تاپ های جدید نیز این امکان حذف شده است. در هر صورت برای افرادی که نیازمند داشتن درایو نوری هستند، تنها راهی که می توانید از دی وی دی با یک کامپیوتر کوچک استفاده کنید استفاده از یک درایو نوری خارجی است.

 

نکاتی که باید قبل از خرید Mini PC به آن توجه داشته باشید

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که بسیاری از کاربران ممکن است در مورد مینی پی سی کنجکاو باشید و علاقه مند به خرید آنها باشید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ با ما همراه باشید.

 

نیازهای شما تعیین کننده انتخاب CPU شما خواهد بود

برای خرید مینی کامپیوتر در درجه اول باید نیازهای خود را پیدا کنید. آیا شما یک کاربر سبک هستید که می خواهید از مینی رایانه شخصی خود برای ایمیل، مرور اینترنت استفاده کنید یا کاربر حرفه ای هستید که قصد استفاده از آن را برای بازی یا رندر دارید؟

زوایای مختلف کامپیوتر کوچک - مینی پی سی

زوایای مختلف کامپیوتر کوچک – مینی پی سی

توصیه می‌ کنیم اگر کاربری هستید که بیشتر با پردازش های سبک سروکار دارید، می‌ توانید به تراشه‌ های پایه موبایل (مثلاً Intel Atoms) یا core i3 دسکتاپ پایبند باشید و اگر کاربری هستید که پردازش های سنگین انجام می دهید، حداقل به سراغ سی پی یو های Core i5 و بالاتر بروید! به این دلیل که معمولاً CPU تعیین می کند که مینی رایانه شما چقدر گران است.

 

Barebone یا آماده به کار؟

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که کدام یک از انواع مینی پی سی را انتخاب کنید، قبلاً کمی در مورد تفاوت آنها صحبت کرده بودیم، اما به طور کلی، barebone و آماده به کار تفاوت عمده ای ندارند، مگر در وجود هارد و رم. هر دو گزینه‌ های عالی ای هستند، همه چیز به این خلاصه می‌ شود که آیا می‌ خواهید بیشتر عمل کنید یا فقط می‌ خواهید مستقیماً مینی پی سی خود را راه اندازی کنید.

کیت‌ های Barebone انعطاف‌ پذیری بیشتری به شما می‌دهند و عموما در بین قلع و قمع‌ ها محبوب هستند. زیرا می‌ دانید چه سخت افزاری وارد مینی پی سی شما می‌ شود، و برای تکمیل کیت خود، باید هارد دیسک و رم و همچنین سیستم عامل خود را نصب کنید.

کیت‌های آماده البته راحت‌ تر و آسان‌ تر تنظیم می‌ شوند، که استفاده از آن ها برای مبتدیان عالی است. اما مهمتر از آن، اگر با مینی پی سی ها آشنایی ندارید، نیازی به نصب و به روز رسانی سیستم عامل و درایورهای خود ندارید.

برای دانستن اینکه کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید

فرم فاکتور

بله، همانطور که از نامش مشخص است، که مینی پی سی ها قرار است «کوچک» باشند، اما چقدر کوچک؟ مینی رایانه‌ های شخصی می‌ توانند به اندازه یک درایو انگشت شست باشند، اندازه ای که می‌ توانید آن را در جیب خود قرار دهید. همچنین کامپیوترهای کوچکی وجود دارند که بزرگ هستند، اما هنوز به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانید آنها را کنار بگذارید.

 

 

هارد دیسک: SSD در مقابل HDD

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که اگر علاقه مند به خرید یک هارد دیسک هستید اما مطمئن نیستید که کدام هارد دیسک بیشتر با نیازهای شما مطابقت دارد، کمی در مورد SSD و HDD توضیح خواهیم داد.

 

SSD

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست باید بدانید که SSD مخفف درایوهای حالت جامد است، این هارددیسک ها نوع جدیدی از سخت افزار ذخیره سازی هستند که از تراشه حافظه فلش NAND استفاده می کنند. اگرچه SSD ها یک گزینه محبوب هستند، اما هنوز به طور کامل جایگزین HDD نشده اند.

 

رابط برای اتصال SSD:

استاندارد PCI Express (PCIe) و Nonvolatile Memory Express (NVMe): PCIe برای اتصال کارت گرافیک یا سایر تجهیزات جانبی با کارایی بالا استفاده می شود. همچنین برای ارتباط سریع بین SSD و CPU ایده آل است. NVMe ورودی-خروجی بالاتری نسبت به SATA در هر ثانیه ارائه می دهد و به دلیل چندین کانال موازی آن تا 4000 مگابایت در ثانیه کار می کند و آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند.

پیوست فناوری پیشرفته سریال (SATA) و SSD های سنتی : SATA یک رابط قدیمی است که به طور خاص برای ذخیره سازی طراحی شده است، اگرچه امروزه با NVMe جایگزین شده است، رایانه های شخصی قدیمی هنوز با جایگزینی هاردهای قدیمی خود با SSD های مبتنی بر SATA ارتقا پیدا می کنند.

 

SSD برای شما انتخاب بهتری است اگر:

مهندسان یا طراحان گرافیک: SDD ها سرعت بیشتری را به شما می دهند که واقعا برای شما حرفه ای ها تفاوت ایجاد می کند!

نوازندگان یا مهندسان صدا : SDD ها بسیار بی صداتر از HDD ها هستند، بنابراین اگر در مورد نویز حساس هستید، به سراغ SDD ها بروید.

تاجر یا محقق: اگر دائما در حال حرکت هستید و می‌ خواهید رایانه‌ تان همیشه برای ضبط و یادداشت حجم زیادی از اطلاعات سریع باشد، به سراغ SDD ها بروید.

گیمر حرفه ای : اگر به یک رایانه شخصی سریع نیاز دارید که فورا به اقدامات شما واکنش نشان دهد، یک SDD بهترین انتخاب برای شما است!

 

HDD

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که HDD مخفف درایوهای دیسک سخت است، HDD ها یک دستگاه ذخیره سازی قدیمی هستند که از صفحات مکانیکی استفاده می کنند و داده ها توسط یک هد خوانده و نوشته می شوند، تا حدودی مانند یک صفحه وینیل کار می کنند. همچنین تعداد زیادی رابط قدیمی وجود دارد که می تواند به HDD متصل شود، اما ما روی جدیدترین آنها تمرکز خواهیم کرد.

 

رابط برای اتصال HDD:

پیوست فناوری پیشرفته سریال (SATA): همانطور که قبلاً ذکر شد، SATA یک رابط قدیمی است که به طور خاص برای ذخیره سازی طراحی شده است که جایگزین Integrated Drive Electronics (IDE)، سلف خود شده است.

Serial Attached SCSI (SAS): SAS یک پروتکل سریالی است که داده ها را از هارد دیسک جابجا می کند. همچنین یک رابط قدیمی است که جایگزین SCSI موازی قدیمی تر شده است، همچنین تفاوت کمی بین SATA و SAS وجود دارد.

 

HDD برای شما مناسب تر است اگر:

مهندسان یا طراحان گرافیک: اگرچه اشاره کردیم که SDD برای شما مناسب‌ تر است، اما تعویض هارد دیسک‌ ها هزینه کمتری دارد.

کاربران معمولی : اگر کاربری نیستید که نیازمند پردازش های سنگین باشید، HDD گزینه بسیار ارزان‌ تری است و همچنان به خوبی کار می‌ کند!

دانلودرهای سنگین : یک هارد دیسک عالی است زیرا به شما این امکان را می دهد فضای ذخیره سازی زیادی را با برچسب قیمت کمتر به دست آورید که به شما امکان می دهد فیلم و موسیقی بیشتری دانلود کنید!

 

حداقل مورد نیاز برای یک مینی کامپیوتر بر اساس نیاز شما

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که اکثر کاربران اغلب می پرسند کدام مینی کامپیوتر را بخرند. پاسخ به این سوال بستگی به نیاز شما دارد. نیازهای شما تعیین می کند که به سراغ کدام مینی پی سی بروید. بیایید نگاهی به حداقل الزامات برای رایج ترین نیازها بیندازیم.

 

مینی پی سی در استفاده خانگی

برنامه‌ های کاربردی خانگی می‌ توانند برای کار در خانه، آموزش، ارتباطات یا سایر کارهای ساده روزمره باشند. تقریبا همه کامپیوترهای کوچک امروزی قادر به انجام کارهای اساسی مانند مرور رسانه‌ های اجتماعی، کارهای اداری، تماس‌ های آنلاین ویدیویی، پخش ویدیو و غیره هستند. توصیه می کنیم با پردازنده AMD Ryzen 3 یا Core i3 اینتل، 4 گیگابایت رم و 120 گیگابایت هارد دیسک شروع کنید. همانطور که برای سیستم عامل، مینی کامپیوتر ویندوز 10 یا هر سیستم عامل ویندوز مانند یک جذابیت کار خواهد کرد.

 

مینی پی سی در بازی ویدیویی

اگر بودجه شما محدود است، لازم نیست برای انجام بازی های ویدیویی به دنبال یک لپ تاپ گران قیمت یا دسکتاپ باشید. فقط یک کیت مینی کامپیوتر ساده بگیرید و آن را مطابق با نیاز خود ارتقا دهید. شما به راحتی می توانید 30 تا 40 فریم بر ثانیه را روی یک کارت گرافیک مناسب دریافت کنید. در مورد حداقل مشخصات می توان گفت که، پردازنده core i5/Ryzen 5، رم 8 گیگابایتی، کارت گرافیک 2 تا 4 گیگابایتی و هارد 256 گیگابایتی را توصیه می کنیم. فراموش نکنید، برای اجرای روان همه پردازش ها به یک PSU بزرگتر (حداقل 500 وات) نیاز دارید.

 

کامپیوتر کوچک در تدوینگری و کارهای گرافیکی

کامپیوتر کوچک در تدوینگری

کامپیوتر کوچک در تدوینگری

کامپیوتر کوچک را می توان به ابزاری قدرتمند برای تدوین محتوا در نظر گرفت.کامپیوتر کوچک ها قدرت و کارایی فوق العاده ای را هنگام کار بر روی تصاویر و یا ساخت انیمیشن برای شما فراهم می کنند و مانند یک سیستم حرفه ای قدرتمند کیفیت تصویر ۴K را داراست.این کامپیوتر های کوچک با استفاده از قابلیت اتصال چند مانیتور به صورت همزمان شرایط بسیار خوبی را برای انجام کارهای حرفه ای و پردازش های سنگین گرافیکی فراهم کرده است

 

کامپیوتر کوچک در برنامه نويسی

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که برای اجرای یک مینی پی سی برای برنامه نویسی واقعا به مشخصات سطح بازی نیاز ندارید. با این حال، بستگی به این دارد که روی چه چیزی کار می کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک دانشجوی علوم کامپیوتر هستید که به گرافیک نیاز دارید، توصیه می کنیم حداقل پردازنده Core i5/Ryzen 5، 8 گیگابایت رم، کارت گرافیک 2 گیگابایت، صفحه نمایش HD و 500 گیگابایت SSD را تهیه کنید. اما، اگر بیشتر با کارهای غیر گرافیکی سر و کار دارید، یک core i3/ryzen 3، 4 گیگابایت رم، 1 گیگابایت کارت گرافیک و 256 گیگابایت HDD کافی خواهد بود.

کاربرد های کامپیوتر کوچک

کاربرد های کامپیوتر کوچک

کسب و کار

برای استفاده های تجاری مانند تجزیه و تحلیل تراکنش ها، ردیابی سرمایه گذاری ها، فروش، بازاریابی و سایر کارهای مشابه، باید حداقل یک CPU دو هسته ای، 4 گیگابایت رم، 256 گیگابایت HDD داشته باشید. نیازی به کارت گرافیک اختصاصی نیست، اما اگر کار شما گرافیک فشرده باشد، هر پردازنده گرافیکی سطح پایین به خوبی کار خواهد کرد.  و فراموش نکنید که یک صفحه نمایش بزرگتر بگیرید تا به راحتی همه اعداد را بررسی کنید.

 

نظارت بر داده ها و اینترنت اشیا

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که از کامپیوتر کوچک برای نظارت بر داده ها و توسعه اینترنت اشیا استفاده می شود، ابتدا مطمئن شوید که یک دستگاه هدف دارید. نمونه ای از WebOS IoT ال جی را در نظر بگیرید. آن‌ها از Raspi پشتیبانی می‌کنند و پیشنهاد می‌ کنند حداقل یک پردازنده هسته i5، 8 گیگابایت رم، 100 گیگابایت HDD و اوبونتو 16.04 LTS (64 بیت) را به عنوان سیستم عامل دریافت کنید.

 

کاربردهای کامپیوتر کوچک

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک باید بدانید که مینی کامپیوترها به تدریج در صنایع مختلف محبوبیت پیدا کرده اند. در ادامه چند مورد استفاده از مینی پی سی در برخی از صنایع مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم. در این لینک صفحه کاربرد های کامپیوتر اینتل می توانید کاربرد های مینی پی سی ها را مشاهده نمایید.

 

 

کاربرد کامپیوتر کوچک در مراقبت های بهداشتی 

موسسات پزشکی مراکز شلوغی هستند که در آن پزشکان باید به سوابق عظیم بیماران دسترسی داشته باشند و تصمیمات حیاتی بگیرند. این امکانات باید دارای فضای کاری ساده برای مدیریت آسان باشد. بنابراین، مزایای زیادی برای استفاده از مینی پی سی در زمینه مراقبت های بهداشتی وجود دارد. به این دلیل که حداقل فضای میز را اشغال می‌ کند و به کارکنان اجازه می‌ دهد تا مسئولیت‌ های خود را بدون درهم‌ تنیدگی یا کمبود فضا انجام دهند.

 

کاربرد کامپیوتر کوچک در آژانس های دیجیتال

برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک حرفه ای ها استفاده از راه حلی را ترجیح می دهند که فضای میز کمتری را اشغال کند و قدرت دسکتاپ کارآمدی را ارائه دهد. در نتیجه، مینی کامپیوترها با این توصیف مطابقت دارند. اندازه و مشخصات جمع و جور این واحد تمرکز را بهبود می بخشد و به کاربران اجازه می دهد در هنگام توسعه مفاهیم اصلی بهترین عملکرد را داشته باشند. در حالی که اکثر کامپیوتر های کوچک از ویرایش ویدیو پشتیبانی نمی کنند، چند طرح با کارایی بالا امکان ایجاد رسانه و ویرایش عکس و ویدیو را فراهم می کنند.

 

کامپیوتر کوچک در امور مالی

بانک‌ ها و معامله‌ گران سهام با داده‌ های حیاتی مشتریان، گزارش‌ های کمی و حجم کاری بزرگ در بخش مالی سروکار دارند. این مسئولیت ها به پردازنده های قوی نیاز دارند. مینی رایانه‌ های شخصی قدرت محاسباتی و عملکرد عالی را ارائه می‌ کنند که به این متخصصان کمک می‌ کند گردش‌ های کاری با کیفیتی ارائه دهند.

 

مینی پی سی در SMBs

استارت‌ آپ‌ ها و شرکت‌ های با اندازه متوسط ​​نیاز به راه‌حل‌ های مقرون‌ به‌ صرفه و قوی فناوری اطلاعات دارند تا به آنها کمک کند از رقبای خود پیشی بگیرند. مطمئنا رایانه‌ های شخصی کوچک برای نصب و استقرار برنامه‌ ها زمان کمتری می‌ برند و به این سازمان‌ ها اجازه می‌ دهند تا روی استراتژی‌ های تجاری خود تمرکز کنند.

 

کامپیوتر کوچک در مؤسسات آموزشی

مینی رایانه‌ های شخصی در تنظیماتی که نیازی به کارهای ویدیویی سنگین ندارند، کاملا قابل استفاده هستند. این قابلیت دلیلی است که از آنها برای مؤسسات آموزشی استفاده می کنند. در واقع، آزمایشگاه کامپیوتر در امکانات آموزشی، که قبلا با تعداد زیادی CPU پر شده بود، به لطف کامپیوترهای کوچک فضای بسیار کمتری را در بر می گیرد.

کاربرد کامپیوتر کوچک

کاربرد کامپیوتر کوچک

مینی پی سی در برنامه های داخلی

یک کامپیوتر کوچک نیز یک کامپیوتر ایده آل برای تمام خانواده است. می توانید از آن برای بازدید از پلتفرم های رسانه های اجتماعی خود، گشت و گذار در اینترنت و استفاده از آن به عنوان پشتیبان برای داده های ضروری استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید از این رایانه های شخصی برای کنفرانس ویدیویی استفاده کنید. و حتی می توانید از رایانه های شخصی برای ذخیره و تماشای فیلم ها استفاده کنید. برخی از کاربران خانگی مینی پی سی ها را به تلویزیون یا مانیتور ثانویه متصل می‌ کنند تا ویدیوهای با کیفیت بالا را پخش کنند.

 

کلام آخر کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک

امیدواریم اکنون برای دانستن کامپیوتر کوچک چیست 0 تا 100 کامپیوتر کوچک همه اطلاعاتی که باید اطلاع داشته باشید را بدانید و تفاوت بین لپ تاپ ها، دسکتاپ ها و رایانه های کوچک را درک کرده باشید. امیدواریم اکنون بتوانید به این سوال نیز پاسخ دهید که کدام مینی کامپیوتر را بخرید. در مجموع کامپیوتر کوچک برای کاربرد ها و محیط های مختلف با کارایی های مختلف طراحی شده اند و برای شرکت ها و ادارات و منزل با توجه به مورد استفاده شما قابل تهیه هستند و برای شخصی سازی نیر امکاناتی نظیر حافظه به صورت SSD – HDD -M.2 و برای رم نیز رم از 2 گیگابایت تا 64 گیگابایت را برای شما فراهم می آورند. در برخی از آنها نیز حتی خروجی ها هم قابل سفارش و شخصی سازی هستند. با توجه به امکانات و ابعاد شما می توایند کامپیوتر کوچک را نیز با خود حمل و در منزل و محل کار شخصی خود به راحتی جابه جا کنید با پیشرفته شدن فناوری مینی پی سی ها هم پیشرفته تر و قابلیت های جذابتری پیدا می کنند مانند 4 تصویر همزمان 4K و اجرای بازی وم رندر با کارت گرافیک های قوی و …. که روز به روز امکانات و ویژگی ها فوق العاده تر می شود و با پشتیبانی هایی که برند هایی مانند Intel – AMD – Apple – ASUS – HP و …. می کنند مسیر هموار تر و روشنتر را ایجاد می کنند .به امید روزی که تمامی دوستان بتوانند از این امکانات و فناوری های بروز استفاده کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =