بررسی, راهنمای خرید, سرور

سرور

سرور

در دنیای مدرن امروز، قطعا بارها کلمه سرور را شنیده‌اید. در این مقاله به شما خواهیم گفت سرور چیست و چگونه کار خواهد کرد و در ادامه با انواع سرور بر اساس زیرساخت آشنا خواهیم شد. سرور، در واقع کامپیوتری قدرتمند، پایدار و با منابع بالا است که همواره روشن و درحال کار می‌باشد تا کاربران بتوانند در زمان‌های مختلف، برای درخواست‌های خود از آن پاسخ دریافت نمایند. اینکه سرور چیست و چه انواعی دارد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

تعریف سرور

"سرور

به‌دلیل گسترش و پیشرفت کسب‌و‌کار بسیاری از شرکت‌ها، بیشتر به‌دنبال استفاده از سرورهای مختلف با منابع متفاوت و متناسب می‌باشند. به‌طور عمده سرورها راس ارتباطی در شبکه می‌باشند که از نظر سخت افزاری بسیار قدرتمند هستند. از سرورها به‌عنوان سیستم سرویس دهنده و اغلب جهت کنترل، مدیریت، میزبانی و … استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از سرورها به‌عنوان میزبانی یک یا چندین سایت نیز استفاده نمود که وب سرور نام دارند. سرورها معمولا در مکانی به نام دیتاسنتر نگهداری می‌شوند که توسط آی پی اختصاصی به اینترنت بسیار سریع وصل می‌گردند. اگر سرور مورد نظر با ابزارهای نرم‌ افزاری خاصی به چند بخش تقسیم شود هر بخش از آن را سرور مجازی می‌گویند. به‌طور کلی بسته به نوع نیاز افراد لازم است خرید سرور انجام شود. زیرا اگر سرور به‌صورت کلی و  واحد در اختیار گرفته شود به آن سرور اختصاصی می‌گویند و نوع دیگری از سرور است.

تاریخچه استفاده از سرور

استفاده از واژه “سرور” در مباحث کامپیوتری از تئوری صف بندی نشات گرفته شده است، که به اواسط قرن ۲۰ باز می گردد و در مقاله ای که نمادگذاری Kendall را معرفی کرده، مورد استفاده قرار گرفته است. در مقالات قدیمی تر، نظیر Erlang (1909) ، واژه های محسوس تری همانند “اپراتورهای تلفن” استفاده شده اند.

در محاسبات کامپیوتری، تاریخ استفاده از لغت “سرور” حداقل به RFC 5 (1969) (یکی از اولین مستنداتی که ARPANET (اینترنت قدیمی) را تعریف کرد) باز می گردد و در مقابل واژه “کاربر” قرار داد و دو نوع میزبان را از هم متمایز می سازد: “سرور- میزبان” و “کاربر- میزبان”. استفاده از لغت “خدمت رسانی” در مقابل “سرور- میزبان” و “کاربر- میزبان” نیز به مستندات قدیمی از جمله RFC 4 باز می گردد.

در فرهنگ اصطلاحات کامپیوتری “جارگون”، سرور را به صورت حس مشترکی از یک فرایند که سرویس یا خدماتی را معمولاً از راه دور برای درخواست ها ارائه می دهد، تعریف شده است که در نسخه (۱.۱.۰) سال 1981 آمده است:

سرور . نوعی DAEMON است که خدمتی را برای درخواست دهنده ارائه می دهد، که غالباً این خدمت به کامپیوتری به غیر از کامپیوتری که سرور روی آن اجرا می شود ارسال می گردد.

سرور چگونه کار می‌کند؟

سرور چیست - سرور چگونه کار می‌کند

SERVER

سرور‌ها یک سری کامپیوتر هستند که وظیفه انتقال داده از یک کامپیوتر به شبکه جهانی (اینترنت) یا شبکه داخلی را بر عهده دارند پس از تهیه سرور اقدامات مرتبط با کانفیگ و راه‌اندازی و پیکربندی سرور نظیر نصب سیستم عامل قابل انجام خواهد بود. عمدتاً وظیفه یک سرور اشتراک‌گذاری منابع اطلاعاتی می‌باشد. یک کامپیوتر سرور می‌تواند برنامه‌های خود را نیز به‌خوبی مدیریت کند. این وظیفه می‌تواند بخشی از یک عمل متقابل یا یک قابلیت فنی ساده باشد. غالباً سرورها اطلاعات را ارائه می‌دهند. به‌طور مثال، سرورهای تحت وب، صفحات وب را برای کاربران نمایش می‌دهند یا درخواست‌های آنها را پاسخ می‌دهند.

به‌طور عمومی یک سرور باعث فعالیت دیگر برنامه‌ها یا دستگاه‌ها تحت عنوان کاربران می‌شود. این ساختار مدل client-server نامیده می‌شود  که در آن یک محاسبات سراسری واحد در چندین فرایند یا سیستم توزیع می‌گردد. سرورها عملیات متعددی مانند به اشتراک‌گذاری داده یا منابع بین چندین کاربر یا انجام محاسبات برای یک کاربر را انجام می‌دهند که سرویس نامیده می‌شود. یک سرور می‌تواند به تنهایی در خدمت کاربران بسیاری باشد و همین‌طور یک کاربر می‌تواند به تنهایی از چندین سرور استفاده نماید.

انواع سرور بر اساس زیرساخت

SERVER

سرورها در انواع مختلفی وجود دارند. که بر اساس هدفی که دنبال می‌کنند دسته‌بندی می‌گردند. اکنون به بررسی کاربرد سرور می‌پردازیم. جهت ارائه خدمات سرورها به چند دسته مختلف سرور اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی، تقسیم ‌می‌شوند که نحوه تخصیص منابع آن‌ها، متفاوت است.

اشتراکی

سرور چیست - سرور اشتراکی

SERVER

سرورهای اشتراکی دارای منابع اختصاصی نمی‌باشند و محدودیت سخت افزاری دارند. در واقع بر روی یک سرور ممکن است چندین سایت یا هاست وجود داشته باشد و مشکل سایت‌ها ممکن است بر روی سایت‌های دیگر تاثیر بگذارد. این سرورها به‌صورت مشترک در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. از معایب سرور اشتراکی می‌توان محدود بودن منابع و امنیت پایین‌تر را نام برد. همچنین وجود محدودیت در نسخه و نرم افزارهای ارائه شده توسط سرور باعث می‌شود تا این نوع سرور مناسب فعالیت شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نباشد. این نوع سرورها زمانی توصیه می‌شوند که شرکت در بدو تاسیس و ابتدای کار و صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشد. سرورهای اشتراکی برای کسب‌و‌کارهای نوپا مانند فروشگاه‌های اینترنتی کوچک و کلا شرکت‌ها با بازدید کم که به دنبال داشتن تنها یک ویترین مجازی آن به‌عنوان اطلاع‌رسانی در مقیاس محدود هستند توصیه می‌شود.

مجازی

سرور چیست - سرور مجازی

SERVER

در این نوع سرور (virtual private server) یک سرور فیزیکی توسط نرم افزارهای مجازی ساز به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم میگردد که هر کدام از بخش‌ها به طور مستقل و مجزا به همراه سیستم عامل و اپلیکیشن‌های خود اجرا می‌شوند. منابع سرور مجازی با توجه به نوع مجازی‌ساز می‌تواند اختصاصی و یا اشتراکی باشد. همچنین سخت افزار سرور نکته بسیار مهمی است که باید حتما به آن توجه شود. سرور مجازی، حد فاصل بین سرور اشتراکی و سرور اختصاصی می‌باشد  زیرا در این مدل شما به صورت مجازی به منابع بیشتری دسترسی دارید. در سرورهای مجازی، سایت‌هایی که روی یک سرویس‌دهنده و یا وب سرور قرار می‌گیرند، به مراتب کمتر از سایت‌های موجود در سرورهای اشتراکی هستند. به‌همین دلیل فضای بیشتری را در اختیار خواهید داشت. بسته به نوع مجزای ساز، منابعی که در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد می‌تواند کاملاً اختصاصی و یا مشترک باشد. هدف از ارائه سرور مجازی در واقع کاهش هزینه‌ها می‌باشد.

اختصاصی

سرور چیست - سرور اختصاصی

SERVER

وب سایت‌های پربازدید شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مانند فروشگاه‌های آنلاین، نیاز به منابع زیادی مانند: امنیت، سرعت‌بالا، پهنای باند مناسب و دسترسی بالا برای نصب هرگونه نرم‌افزار یا ایجاد تغییرات، خواهند داشت. کاربران سرورهای اختصاصی در پردازنده، RAM، فضای دخیره‌سازی و پهنای باند کاملا اختصاصی میزبانی می‌شوند. خرید سرور اختصاصی یک انتخاب مناسب برای توسعه‌دهندگان وب و اپلیکیشن نیز می‌باشد. زیرا برای نصب نرم‌افزار و ایجاد تغییرات محدودیتی ندارند. لازم به ذکر است که هزینه سرورهای اختصاصی با توجه به نوع سیستم‌عامل، منابع و منطقه جغرافیایی متغیر است. این نوع سرور‌ها به علت انعطاف بالایی که دارا می‌باشند می‌توانند پاسخگوی نرم افزارهای متعدد و گوناگونی باشند که بر روی آنان نصب می‌شوند.

 

انوع سرورها از نظر کاربرد

سرور‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها برای کاربردی به خصوص ایجاد شده است. این سرورها کارهای مختلفی را انجام می‌دهند از جمله خدمات ایمیل، ویدئو، میزبانی وب سایت‌ها و… برخی از پرکاربردترین انوع سرورها از نظر کاربرد عبارتند از :

 • File Server : از این سرورها برای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌شوند و وظیفه دارند که این اطلاعات را از طریق شبکه در اختیار کلاینت‌ها قرار دهند. این سرورها پایه ای‌ترین و قدیمی‌ترین سرورهای استفاده شده در حوزه شبکه هستند.
 • Game Server : یک سرور بازی سروری است که تمام وقایع در یک بازی ویدیویی چند نفره در آن اتفاق می‌افتند. افرادی که قصد دارند به صورت چند نفره بازی کنند باید به یکی از این گیم سرورها متصل شوند. گیم سرورها به دو دسته گیم سرورهای شبکه داخلی و گیم سرورهای اینترنتی تقسیم می‌شوند.
 • Database Server : سرور پایگاه داده به سروری می‌گویند که پایگاه داده ای را که کلاینت‌ها یا سیستم‌های تحت شبکه از آن استفاده می‌کنند، در اختیارشان قرار می‌دهد. تمامی اطلاعات دیتابیسدر این سرور به ذخیره سازی و پردازش می‌شوند.
 • Application Server : این سرور نوع خاصی از سرور پایگاه داده است. با این تفاوت که نرم افزاری هم که کلاینت‌ها از آن استفاده می‌کنند مانند دیتابیس در سرور نصب شده است.
 • Web Server : از سرورهای وب برای میزبانی سایت‌ها استفاده می‌شود. این سرورها وظیفه دارند که داده‌های مربوط به یک سایت را ذخیره و به مرورگر وب کاربران در سراسر شبکه وب ارسال کنند.
 • Mail Server : همانطور که از نام این سرورها مشخص است هدف از ایجاد و بکارگیری آن‌ها ارسال ایمیل به کاربران است. ایمیل سرورها برای مدیریت کارهای مربوط به ایمیل‌ها از سرویس‌های ایمیل یا Web mail‌ها استفاده می‌کنند.
 • Proxy Server : از این سرور به عنوان یک رابط میان سرور اصلی و کلاینت استفاده می‌شود. روش کار این سرورها مانند VPN‌های شخصی است. یعنی پس از این که این سرور اطلاعات را بررسی کرد، آن‌ها را به سرور اصلی منتقل می‌کند.
 • Audio/Video Server : این سرور‌ها محتوای چند رسانه ای را برای وب سایت‌ها فراهم می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند که محتوای چند رسانه ای را پخش و یا دریافت کنند.

کولوکیشن یا دیتاسنتر

سرور چیست - کولوکیشن

SERVER

در‌صورتی‌که سرور تهیه نموده‌اید ولی از بستر مناسب برای پشتیبانی از سرور اعم از دما، رطوبت مناسب و همچنین پهنای باند برخوردار نمی‌باشید، می‌توانید از شرکت‌های که دارای دیتاسنتر و یا اتاق سرور هستند، فضا اجاره نمایید تا سرور خود را در  آن قرار دهید. به این عمل Collocate گفته می‌شود. با‌توجه به اين كه شرايط و تجهيزات نگهداري سرور در همه جا ممکن نیست، از اين‌رو كاربر سرور خود را اصطلاحا به‌صورت collocate به يك مركز داده می‌سپارد تا عمليات نگهداری و اتصال اين سرور به اينترنت در اين مركز داده انجام شود و به‌صورت ريموت از راه دور به سرور دسترسی خواهد داشت. در این نوع سرور، سخت افزار‌ها مانند Ram ، CPU، Hard  و …  توسط کاربر خریداری شده و به دلخواه او نصب می‌گردد. تمامی نیازهای نرم افزاری سرور مانند نصب سیستم عامل و نصب نرم افزارها توسط کاربر صورت می‌پذیرد. همچنین مالک سرور اجازه دسترسی به سرور را دارا است. نگهداری سرور، تامین اینترنت، پهنای باند و برق مورد نیاز برای سرور در دیتاسنتر بر عهده شرکت‌های هاستینگ می‌باشد.  دیتاسنتر هزینه خدمات ماهانه را نیز از کاربر دریافت می‌کند. لازم است این نوع سرور در مكانی اختصاصی كه شامل يك قفسه امن، برق پر‌قدرت و  اينترنت پر‌سرعت اختصاصی و دارای امنيت و پشتيبانی می‌باشد قرار داده شود.

معمولا ارگان‌هایی مانند بانک‌ها و دانشگاه‌ها از این سرویس استفاده می‌نمایند. همچنین ارتقاء سخت افزار سرور برای مالک سرور مجاز بوده و طی هماهنگی قبلی با دیتاسنتر انجام می‌گردد. در کولوکیشن تنها هزينه‌های مربوط به نگهداری سرور از كاربر دريافت می‌شود و طبيعتاً هزينه‌ها به شكل چشمگيری كاهش می‌يابند.

کلود یا ابری

سرور چیست - سرور ابری

SERVER

به سرورهای مجازی اختصاصی که در زیرساخت رایانش ابری ایجاد و مدیریت می‌شوند سرور ابری گفته می‌شود.  کلود به تعداد نامحدودی از دستگاه‌ها اجازه می‌دهد به عنوان یک سیستم واحد عمل کنند. سرورهای ابری یا کلود همان سرورهای اختصاصی مجازی هستند که بر روی زیرساخت ابری و در محیط رایانش ابری ارائه می‌گردند. سرورهای کلود از قابلیت اطمینان بسیار بالاتری نسبت به سرورهای سنتی برخوردار هستند. بزرگترین مزیت سرورهای ابری مقیاس‌پذیری و هزینه کمتر نسبت به سرورهای دیگر مانند اختصاصی است. سرور ابری از مشکلات سخت افزاری که ممکن است در سرورهای فیزیکی رخ دهد مبرا است و پایدارترین گزینه برای مشاغلی است که می‌خواهند هزینه کمتری داشته باشند. سرورهای ابری سرویس سریع‌تری ارائه می‌دهند در نتیجه با هزینه مشابه سرور فیزیکی منابع و خدمات سریع‌تری دریافت خواهید کرد. همچنین بروزرسانی آن بسیار آسان و سریع است.

کاربرد سرور چیست؟

معمولا برای سایت های بزرگ و پر بازدید از سرور استفاده می شود و همانطور که بیان کردیم خرید سرور مجازی یا سرور اختصاصی کاملا به مواردی مثل میزان بازدید ، منابع مورد نیاز ، دانش فنی مدیریت سرور ، میزان بودجه و … بستگی دارد. کاربرانی به سمت تهیه سرور می روند که سرویس های هاست اشتراکی دیگر جوابگو میزان بازدید و نیاز آنها نیست ، به همین دلیل می توان در مرحله اول به سراغ سرور مجازی VPS/VDS رفت و در صورت رشد بیشتر میزان بازید به فکر تهیه سرور اختصاصی افتاد.

البته باید گفت که سرور مجازی بر روی سرور اختصاصی مجازی سازی می شود و به نوعی با استفاده از نرم افزار های مجازی ساز یک سرور اختصاصی را به سرور های کوچک تری تقسیم می کنیم که به آنها سرور مجازی گفته می شود. انواع سرور مجازی نیز شامل دو مدل VPS و VDS می شود که تفاوت آنها در تکنولوژی مجازی سازی آنها است و نتیجه آن نیز باعث ایجاد تفاوت در عملکرد و سطح منابع بین VPS و VDS می شود.

با توجه به توضیحات باید گفت که برای سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند و ترافیک کمی دارند ، خرید هاست بهترین انتخاب ممکن است که هزینه زیادی را به کاربر تحمیل نمی کنند و متناسب با نیاز وی هستند. سرویس های هاست نیز طیف گسترده ای از انواع هاست را شامل می شود که خرید هاست مناسب نیز ابتدا ملزم دانستن پاسخ این سوال است که هاست چیست و دقیقا هاست چه کاربردی دارد؟

شرکت های هاستینگ که به عنوان میزبان وب شناخته می شوند اقدام به اجاره سرور که در توان اشخاص عادی نیست می کنند. بر روی یک سرور اختصاصی می توان سرویس های مختلفی مثل سرویس های میزبانی وب ، سرور مجازی و … ارائه کرد که این مورد کاملا به نوع استفاده هاستینگ مربوط می شود. هنگامی که یک سرور به بخش های مختلفی تقسیم می شود ، منابع آن سرور به صورت اشتراکی در اختیار کاربران حاضر بر روی سرور قرار می گیرد و هر سایت متناسب با نیاز و سطح مشخص شده از منابع سرور استفاده می کند.

برند های سرور

سرور hp

HP SERVER

هنگامی که سخن از سرورهای قدرتمند به میان می‌آید، نام شرکت HPE نامی است که بی شک می‌توان به آن اطمینان کرد و از آن نام برد. شرکت HPE انواع گوناگونی از سرورها، ذخیره‌سازها، تجهیزات شبکه و دیتاسنتر را به بازار عرضه کرده است. تعداد و مدل‌هایی این سرورها به قدری زیاد است که خود مجالی بزرگ می‌خواهد که بتوانیم به تمام آن‌ها بپردازیم.

در بازار ایران انواع سرور hp شامل چند مدل اساسی سرورهای سری ‌ProLiant DL (که به آن سرورهای رکمونت نیز می‌گویند)، سرورهای سری ‌ProLiant ML (که به آن‌ها سرورهای ایستاده و یا تاور نیز می‌گویند)، سرورهای سری ‌ProLiant Blade ( که به آن‌ها سرورهای تیغه‌ای یا بلید نیز گفته می‌شود) و سرورهای Synergy (که به عنوان فریم سرورهای ماژولار نیز شناخته می‌شوند) از شناخته‌ترین سرورهایی هستند که در بازار ایران عرضه می‌شوند.

با این حال مدل‌هایی نظیر HPE Apollo، HPE Superdome Flex، HPE Simplivity، HPE Edgeline، HPE Cloudline و HPE Composable Rack نیز وجود دارند که همگی با طیف نسبتا گسترده‌ای از وظایف و ساختارها به بازار عرضه شده اند.

سرور‌های ProLiant ML

سرور‌های ProLiant ML

HPE ProLiant MLs

در قدم اول معرفی سرورهای اچ پی ما باید تقسیم‌بندی خود را بر اساس نیازمندی‌های سازمانیمان مشخص کنیم. برای این کار می‌توانیم از دو مدل شرکت HPE و یا مدل تجربی استفاده کنیم. اگر شما تا کنون از شرکت HPE خریدی نداشته‌اید احتمالا نمی‌توانید با مدل این شرکت به خوبی کار کنید برای همین ما مدل تجربی را توضیح می‌دهیم و برابر آن در مدل شرکت HPE را نیز توضیح خواهیم داد.

به صورت کلی نیازهای که در سرورهای اچ پی مطرح می‌شود شامل دو گزینه تعداد کاربر و حجم پردازش مورد نیاز است. هرچه تعداد کاربران در یک شبکه بیشتر باشد و یا آنکه نیاز به پردازش بیشتری وجود داشته باشد، مدل‌های قوی‌تری باید استفاده شود.

در شرکت‌های تازه بنیاد و یا در کسب و کارهای کوچک که تعداد که کم است و یا در زمانی که پردازش‌ها محدود به چند برنامه ساده آفیس، حسابداری و وبگردی می‌شود. همیشه می‌توان از سرورهای سری ‌ProLiant ML استفاده کرد. این سرورها قابلیت‌های خوبی را برای شبکه‌های کوچک و کسب و کارهای ساده در اختیار ما می‌دهند.

در صورتی که شرکت شما کمی شلوغ تر است و تعداد کاربران بیشتری دارید و نیازمند بهره‌گیری از نرم‌افزارهای سنگین‌تری هستید دو انتخاب دارید. یا سرور‌های سرورهای سری ‌ProLiant ML را تقویت کنید و یا آنکه به سراغ سرورهای سری ‌ProLiant DL بروید. البته توجه کنید که‌این انتقال به معنای تغییرات عمده در اتاق سرور و تجهیزات شبکه است.

در مدل سرورهای سری ‌ProLiant ML شما می‌توانید تا دو پردازنده را در مادربرد سرور استفاده کنید. همچنین امکان ارتقای رم را تا ظرفیت یک ترابایت را در اختیار دارید. تمامی نرم‌افزارهای مجازی‌سازی، مدیریت و امنیتی و نیز تمامی سیستم عامل‌ها و همچنین بردهای تخصصی مانند iLO را در اختیار داشته باشید. در این سرورها تمامی نرم‌افزارها به راحتی نصب می‌شوند و می‌توانند به راحتی به تعداد قابل قبولی از کاربران خدمات دهی انجام دهند.

از سوی دیگر اگر شما خواهان آن هستید که از یک ورک استیشن قوی برای اجرای برخی از نرم‌افزارهای سنگین گرافیکی و یا پردازشی استفاده کنید، سرورهای سری ‌ProLiant ML می‌توانند ابزار مفید برای این منظور باشند و قدرت بسیار خوبی را به نسبت رایانه‌های شخصی در اختیار شما بگذارند. این سرورها می‌توانند به راحتی با کارت‌های گرافیکی و سایت تجهیزات سخت‌افزاری به خوبی سازگار شوند و در عین حال خروجی‌های قابل قبولی را نیز برای اتصال به انواع نمایشگرها و یا سایر تجهیزات ارائه کنند.

سرور‌های ProLiant DL

سرور‌های ProLiant DL

ProLiant DL

این سرورها از نوع ML قوی تر هستند و به خاطر آنکه در رک (Rack) نصب می‌شوند، به آن‌ها سرورهای رکمونت (Rackmount) نیز می‌گویند. این سرورها طیف نسبتا گسترده‌ای از سرورها و نسل‌های سرور را شامل می‌شود. در اینجا ما با انواع مدل سرور hp روبرو هستیم و تقریبا تمام شناختی که بسیاری از کاربران از انواع سرور hp دارند مختصر به‌این سری از انواع مدل سرور hp است. در اینجا ما می‌توانیم از سرورهای قوی سری DL380 و DL 560 نام ببریم که با دو و چهار پردازنده و داشتن تعداد بیست و چهار تا نود شش اسلات رم قدرت بسیار خوبی را برای پردازش و ارائه خدمات به کاربران می‌دهند.

سرورهای رکمونت تمامی قدرتهای سرور را در اختیار کاربران می‌گذارند. امکان نصب تمامی قطعات سخت‌افزاری برای افزایش توان، امنیت و یا ذخیره‌سازی را دارند. و همچنین از آخرین فناوری‌های سخت‌افزاری شرکت HPE پشتیبانی می‌کنند.

سرورهای سری ‌ProLiant DL این قابلیت را دارند که از تمامی سیستم عامل‌های شرکت HPE و یا شرکت‌های بزرگی نظیر مایکروسافت پشتیبانی کنند. حتی سیستم عامل‌های منبع بازی نظیری Linux نیز بر روی این سرور‌ها قابل اجرا هستند.

سرورهای ‌ProLiant DL در طیف گسترده‌ای از صنایع و شرکت‌های خدماتی به کار گرفته می‌شوند. و در واقع بیشترین فروش را در بین فروش انواع سرور hp داشته اند. اگر شما قصد راه اندازی شبکه‌ای با تمام امکانات دارید سروهای ‌ProLiant DL از بهترین سرورها به حساب می‌آیند.

سرورهای ‌ProLiant DL امکانات نرم‌افزاری بسیار خوبی را برای مدیریت، نظارت، امنیت و ذخیره‌سازی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

سرور‌های ProLiant Blade

سرور‌های ProLiant Blade

ProLiant Blade

این سرورها به مانند سرورهای ‌ProLiant DL هستند، با این تفاوت که به صورت عمودی (تیغه‌ای) در رک قرار می‌گیرند. این مدل سرور hp به مانند سرورهای سری DL قابلیت‌ها خوبی را در تمام زمینه‌های پردازشی، ذخیره‌سازی، شبکه و مجازی‌سازی دارد. علت استفاده از آن‌ها در حالت عمومی آن است که فضای کمتری به‌این سرورها اختصاص داده شود و در نتیجه تعداد بیشتری از سرورها و تجهیزات شبکه را بتوان در فضای کمتری قرار داد.

تمامی نکات فنی و نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این سرورها به مانند ‌ProLiant DL هستند. با این تفاوت که از نظر فضا کمی جابجایی داریم.

سرورهای HPE Synergy

سرورهای HPE Synergy

HPE Synergy

اساس کار سرورهایی که تا اینجا خواندیم ایجاد یک شبکه بر اساس مدل‌های سنتی شبکه بود. البته در نسل دهم تمامی سرورها تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا فناوری‌هایی نظیر مجازی‌سازی، هوش مصنوعی، پردازش‌های ابری و سایر تجهیزات شبکه به خدمت گرفته شوند، اما با این حال به خاطر قدیمی بودن بسیاری از ساختار امکان ایجاد آن‌ها به صورت کامل در این دسته از انواع مدل سرور hp وجود نداشت. به همین خاطر شرکت HPE انواع سرورهای متفاوتی را به بازار معرفی کرد.

در این سری از سرورها ما با ساختارهای بسیار پیشرفته‌تری روبرو هستیم. مهمترین تغییری که در اینجا شاهد آن بودیم این است که مدیریت شبکه از حالت سخت‌افزاری به کاملا نرم‌افزاری تغییر کرده است.

 در میان سرورهای HP سرورهای HPE Synergy این قابلیت را دارد که بتواند با پردازش‌های ابری، مجازی‌سازی، کنتاینرها، هوش مصنوعی، ارتباطات بیسیم و شبکه‌های پر سرعت کار کند. در انواع مدل سرور hp هیچکدام از مدل‌ها قابلیت‌های و توانمندیهایی که در سرورهای HPE Synergy به کار گرفته شده است را در اختیار ندارند. در این سرورها این امکان وجود دارد که بتوان از حجم بالایی از ظرفیت رم‌ها و نیز حافظه‌های SSD استفاده کرد. همچنین در میان انواع سرور hp تنها این فریم سرور می‌تواند تمامی هسته‌ها را به صورت کامل به خدمت بگیرد.

ترکیب رم‌های با ظرفیت بالا و استفاده از پردازنده‌های پُرهسته به معنای خلق ماشین‌های مجازی و یا فضاهای ابری قوی است و اکنون کاربران می‌توانند متفاوت تر از انواع مدل سرور hp با سرور سینرژی کار کنند.

در عین حال تمامی سخت‌افزارها در اینجا با API‌ها نرم‌افزار کاملا قابل مدیریت شدن هستند و به همین خاطر امکان اختصاص هوشمند منابع به انواع کاربران و نرم‌افزارها وجود دارد و این یعنی کاهش نیاز به نیروی انسانی برای تخصیص منابع و به حداکثر رسانی کارایی و کارآمدی سرور در یک شبکه

سرور دل Dell

DELL

 

شرکت دل تولید کننده انواع سرور dell در سال 1984 توسط مایکل دل ، مدیر ارشد اجرایی صنعت کامپیوتر ، با یک مفهوم ساده تاسیس شد.

شرکت Dell با فروش مستقیم سیستم های رایانه ای و سرور های دل به مشتریان ،توانسته است به بهترین وجه نیازهای آنها را بفهمد و کارآمدترین راه حل های محاسباتی را برای پاسخگویی به آنها ارائه دهد. همچنین جدیدترین فناوری مربوط به سرور را بسیار سریعتر از سایر شرکتها معرفی می کند.

سرور دل Dell با بکارگیری واحدهای پردازش گرافیکی  PowerEdge (GPU) ، آرایه های گیت قابل برنامه ریزی میدانی (FPGA) و واحدهای پردازش اطلاعات (IPU) به برنامه های خود برای تسریع بینش و نوآوری کمک کنید.

GPU ها ، FPGA ها و IPU ها برای سرورهای Dell EMC PowerEdge

سرور های دل برای آموزش و استنتاج هوش مصنوعی ، تجزیه و تحلیل پیش بینی ، پایگاه داده های تسریع شده ، جریان داده ، تجسم ، مدل سازی ، شبیه سازی ، لرزه ای و پردازش سیگنال ایده آل هستند.

سرور Dell PowerEdge Tower

سرورهای  dell قدرتمند  ، کارآمد و همه کاره PowerEdge برای رشد در سازمان شما طراحی شده اند.

بهینه سازی چرخه عمر IT حیاتی است. دل دارای خدمات تخصصی برای تمام مراحل چرخه عمر است که باعث صرفه جویی در وقت و منابع شما شده تلاش شما را کاهش می دهد و تجربه فناوری اطلاعات شما را بهبود می بخشد.

"

 

ProSupport Enterprise Suite

با کمک Dell EMC که در سراسر جهان شناخته شده است ، تخصص پشتیبانی و تحول در تجارت خود را بدست آورید. با توجه به اهمیت سیستم های خاص با تجزیه و تحلیل پیش بینی خودکار موجود ، کمک به اشخاص ثالث و مدیریت حساب خدمات ، پشتیبانی مناسب را انتخاب کنید.

ProDeploy Enterprise Suite

ProDeploy Enterprise Suite به شما کمک می کند از روز اول بیشتر از فناوری بهره مند شوید. به متخصصان ما اعتماد کنید تا از طریق برنامه ریزی ، پیکربندی و یکپارچه سازی های پیچیده ، استقرارها را از نصب سخت افزار اصلی هدایت کنند. مجموعه کامل خدمات استقرار و گواهینامه های حرفه ای به شما کمک می کند امروز و فردا به نتایج کسب و کار خود برسید.

Dell PowerEdge یک خط سرور توسط Dell است ، به دنبال قرارداد نامگذاری برای سایر محصولات Dell: PowerVault (ذخیره سازی داده) و PowerConnect (انتقال داده و سوئیچ ها). … در طرح نامگذاری فعلی ، برج ها توسط T ، قفسه ها توسط R و تیغه ها توسط M (برای مدولار) تعیین می شوند.

سرورهای برج یک سوکت

سرور دل برج یک سوکت (تک CPU) یک راه حل سطح پایین و مقرون به صرفه برای مشاغل مهاجرت از طریق رایانه های شخصی یا لپ تاپ به سرورها ارائه می دهند. برای بارهای اصلی دفتر ، مانند اشتراک فایل ، چاپ ، محل فروش و برنامه های پایگاه داده طراحی شده است.

سرور PowerEdge T140

سروری در سطح ابتدایی با کاربرد آسان ، ایمن و کاربردی برای مشاغل در حال رشد. ایده آل برای پرونده و چاپ و برنامه های فروش.

PowerEdge T340

با اطمینان کار کنید ، به راحتی مدیریت کنید و تجارت خود را مقیاس بندی کنید. ایده آل برای رشد مشاغل دارای دفاتر از راه دور متمرکز بر همکاری و اشتراک فایل.

PowerEdge T40

سرور قابل اعتماد ، کارآمد و مقرون به صرفه برای پشتیبانی از تجارت در حال رشد شما. ایده آل برای پرونده و چاپ و نامه و پیام رسانی.

سرورهای برج دو سوکت دل

سرورهای برج دو سوکت برای جایگزینی برنامه های با کارایی بالا مانند وب سرویس و مجازی سازی ، از ویژگی های عمیق تری برخوردار هستند. آنها شامل حافظه پنهان و سرعت بیشتر و همچنین انعطاف پذیری برای توسعه و پردازنده های اضافی هستند.

PowerEdge T440

حجم وسیعی از بارهای اداری را با عملکرد و ظرفیت انعطاف پذیر در زیرساخت های بدون نگرانی تحریک کنید.

PowerEdge T640

همزمان با تکمیل بارهای کاری ، با حداکثر عملکرد سرور 2 سوکت و ظرفیت ذخیره سازی داخلی بزرگ ، مقیاس بندی کنید.

سرورهای Dell PowerEdge Rack

طراحی های نوآورانه برای تبدیل IT

سرورهای Dell PowerEdge Rack

Dell PowerEdge Rack

 

سرورهای یک سوکت

سرورهای رک یک سوکت (تک CPU) تعادل مقرون به صرفه عملکرد و ظرفیت ذخیره سازی را برای آسان سازی فناوری اطلاعات ارائه می دهند. طراحی شده است تا به راحتی با تجارت شما رشد و تکامل یابد.

سرورهای دو سوکت

سرور دل rack دو سوکت (CPU دوگانه) ویژگی های متنوعی را ارائه می دهند تا بارهای بیشتری را در خود جای دهند. در تنظیمات قیمت و عملکرد متناسب با اکثر محیط ها ارائه می شود.

سرورهای چهار سوکت

سرورهای rack چهار سوکت (چهار CPU) نیروی کار مرکز داده هستند و بالاترین عملکرد را برای پر بارترین کارها مانند تجزیه و تحلیل داده ها ، AI و شتاب پایگاه داده GPU ارائه می دهند.

زیرساخت مدولار برای محاسبات با چگالی بالا

پاسخگویی به خواسته های خاص تجاری ، کنترل هزینه ها و ساده سازی مدیریت با ماژول های پردازش ، ذخیره سازی و شبکه انعطاف پذیر.

سری Dell PowerEdge FX

یک پلت فرم محاسباتی مبتنی بر رک که ترکیبی از تراکم و کارایی تیغه ها با سادگی و هزینه های سیستم های مبتنی بر رک است.

PowerEdge M سری

یک گره سرور مبتنی بر تیغه که سرورها ، ذخیره سازی ، شبکه و مدیریت را در یک شاسی واحد برای حداکثر تراکم ، کارایی و قابلیت مدیریت ادغام می کند.

PowerEdge سری C

یک گره سرور دل مدولار یک پلت فرم محاسباتی متراکم و متعادل را فراهم می کند که برای محیط های با کارایی بالا بهینه شده است.

زیرساخت data center مرکز داده برای بهبود در دسترس بودن و کارایی

Dell Data Center Infrastructure (DCI) زیرساخت های مهم را در مرکز داده و اطراف مرکز داده های مورد نیاز کسب و کار شما ساده و مدیریت می کند.

قفسه های دل Netshelter SX

Netshelter SX

 

قفسه های دل Netshelter SX

ضمن بهینه سازی قدرت ،خنک سازی،کابل کشی و مدیریت سیستم ها ، تجهیزات سرور ، ذخیره سازی و شبکه و سایر سخت افزارهای IT را به کار گیرید.

راه حل های KVM و KM دل

8 تا 1024 سرور دل محلی و از راه دور را که دارای سیستم عامل های مختلف در سراسر شرکت هستند ، مدیریت کنید.

Dell Smart-UPS

برق قابل اطمینان ارائه دهید و از تجهیزات IT ، از جمله سرورها ، ذخیره سازی ، شبکه ، محل فروش و تجهیزات پزشکی محافظت کنید.

سرور Asus

سرور ايسوس

ASUS SERVER

ایسوس برای حفظ نام و موفقیت تجاری خود در دنیای IT، هوشمندانه در تمام زمینه‌های مرتبط با این حوزه فعالیت می‌کند. یکی از زمینه‌هایی که ایسوس در آن وارد شده است، حوزه تجهیزات سرور است.

سرور Asus جزء یکی از پر طرفدارترین سرورهای موجود در بازار می باشد و با توجه به روز بودن این سرورها و طراحی و پیاده سازی های ویژه خود جایگاه ویژه ای در بین سرورهای موجود در بازار پیدا کرده است.

دسته بندی سرور Asus

سرور های رک مونت

سرور رکمونت ایسوس با ویژگی های ظرفیت ذخیره سازی در ۱U ، ۲U و ۴U و با اتصال پهنای باند بالا و کاهش TCO کل ارائه شده است.

سرور های ایستاده Tower

سرور های ایستاده ایسوس با قابلیت نصب چندین پردازشگر مرکزی و هارد دیسک با همان قابلیت سرور های رکمونت تولید شده است

ایستگاه پردازشی ایسوس Workstations

ایستگاه پردازشی سرور Asus، سری نیازهای حرفه ای در گرافیک، محاسبات GPU و برنامه های کاربردی می باشد.

 

"<yoastmark

مزایای سرور های ایسوس

 • سرور های ایسوس دارای رتبه اول در ازمون سنجش سرور های دو پردازنده ای
 • سرور های ایسوس از سیستم عامل های مجازی سازی مختلفی چون Microsoft Hyper-v , Vsphere VMware , Citrix Xen Server پشتیبانی کامل می کنند
 • سرور های ایسوس دارای فرم ها ، سایز ها و ابعاد مختلفی برای استفاده در مکان های مختلف و برای امور مختلفی می باشد
 • سرور های ایسوس بر خلاف سرور های موجود در بازار، قطعات تقلب و یا به اصطلاح OEM ندارند و این خود تضمین کننده کیفیت سرورها و قطعات داخلی آنها می باشد
 • سرور های ایسوس دارای طراحی اختصاصی دفع حرارت می باشد که باعث افزایش طول عمر سرور می شود
 • سرور های ایسوس نرم افزار مرکز مدیریت ایسوس را به صورت کامل پشتیبانی می کنند
 • سرور های ایسوس بر خلاف سایر برند ها دارای ۳ سال گارانتی کامل ، شامل تمامی قطعات داخلی میگردد.

سرورهای (IBM (Lenovo

LENOVO

LENOVO

شرکت IBM که از بزرگان فناوری اطلاعات در دنیا محسوب می‌شود، سه سال پیش بخشی از خط تولید سرورهای x86 خود را که به سرورهای System x از IBM معروف بودند، به شرکت چینی Lenovo واگذار کرد. این تصمیم در ادامه مسیری بود که IBM برای خود در جهت کناره‌گیری از فروش مستقیم تجهیزات و تکنولوژی‌های روبه‌افول و همچنین کسب درآمد از حوزه فناوری‌های جدید و تخصصی‌تر مشخص کرده بود. در پی این جابه‌جایی، سهم بازار و جایگاه سرورهای IBM در بازار جهانی و به تبع آن در بازار داخلی دستخوش تغییرات عمده‌ای شد. IBM که در سال‌های گذشته در رتبه نخست فروش سرور در دنیا قرار داشته است، هم‌اکنون و طبق گزارش مربوط به فصل اول سال 2016، با 9.2 درصد از سهم بازار جهانی، در رتبه سوم فروش سرور دنیا پس از HPE و Dell قرار گرفته است. سرورهای System x از IBM که در تمام این سال‌ها از محبوب‌های بازار ایران بودند، هم‌اکنون با برند Lenovo در بازار جهانی و بازار ایران عرضه می‌شوند. در ادامه با محبوب‌ترین سرورهای حال حاضر IBM قدیم یا Lenovo جدید در بازار ایران آشنا خواهید شد.

1. سرور قابل نصب در رک Lenovo X3650: این سرور را می‌توان پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین سرور سالیان اخیر از خانواده System x برند IBM دانست. این سرور دو یونیتی قدرتمند که آخرین نسل آن یعنی نسل M5، با برند Lenovo تولید و عرضه شده است، از دو پردازنده E5-2600 v3 از سری پردازنده‌های Xeon از شرکت Intel و همچنین از 24 عدد اسلات رم با قابلیت پشتیبانی از رم‌های DDR4 حداکثر به میزان 1.5TB بهره می‌برد.

سرور لنووو

LENOVO SERVER

2. سرور ایستاده Lenovo X3500: این سرور ایستاده را می‌توان محبوب‌ترین سرور در سال‌های اخیر از خانواده System X برند IBM تلقی کرد که البته نسل آخر آن یعنی نسل M5 را شرکت Lenovo تولید و عرضه کرده است. این سرور هم از مشخصاتی مشابه با همتای قابل نصب در رک خود (X3650) بهره می‌برد؛ با این تفاوت که فرم شاسی آن متفاوت است و از تعداد بیشتری هارددرایو پشتیبانی می‌کند.

سرور لنووو

LENOVO SERVER

اجزای سرور

سرورهای سیستم های پردازشی قوی و قدرتمندی هستند که برای ارایه سرویس های مختلف از آنها استفاده می‌شود مثلا سرور پرینتر، فایل، وب و غیره. شناخت قطعات سرور در انتخاب و خرید سرور نقش مهمی دارد. در ادامه می‌خواهیم معرفی قطعات تشکیل دهنده سرور و بررسی آنها بپردازیم.

شاسی یا مادر بورد سرور

مانند هر سیستم پردازشی دیگر، سرور هم دارای مادربردی است که قطعات تشکیل دهنده سرور روی آن نصب می‌شود. شاسی سرور است که امکانات مختلفی در اختیارتان می‌گذارد و با انتخاب آن، زمینه انتخاب قطعات سرور را فراهم می‌کنید. بهترین مادربرد برای سرور مادربردی است که CPU، رم، هارد و … که لازم دارید را ساپورت کند تا بتوانید روی شاسی سرور، قطعات موردنظرتان را سوار کنید. برند CPU، نوع و سرعت رم، نوع و ظرفیت هارد، تعداد اسلات افزونه برای نصب کارت شبکه و کارت گرافیک، همه همه توسط مادربرد مشخص می‌شود.

پردازنده سرور

مهمترین بخش سرور پردازنده آن است که باید با توجه به کاربری و تعداد سرورهای مجازی که می‌خواهیم از آن بگیریم، انتخاب شود. مواردی مانند تعداد هسته، تکنولوژی Hyperthreading، مقدار کش، نرخ انتقال اطلاعات، مقدار و نوع و سرعت رم و حافظه ای که پشتیبانی می‌کند، نوع و ظرفیت هارد، همگی مواردی است که باید در انتخاب پردازنده مناسب در نظر گرفته شود. پیشنهاد می‌شود مقاله “راهنمای خرید CPU” را مطالعه نمایید تا بتوانید به راحتی cpu مناسب برای سرور تان را انتخاب کنید.

پردازنده‌هایی که دو غول تولید CPU مخصوص سرورها تولید می‌کنند سی پی یو های اینتل زئون و AMD EPYC است. با توجه به پیشرفت‌هایی که هر روز در این عرصه وجود دارد، روز به روز سرعت و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری در زمینه تولید پردازنده شاهد هستیم. مثلا سی پی یو های اینتل Xeon که امنیت و سرعت بسیار بالایی دارند، در دو نسل و چهار سری پلاتینوم و گلد و سیلور و برونز ارایه شده‌اند.

هیت سینک CPU

وظیفه هیت سینک دور کردن هوای گرم تولید شده در دستگاه است که این کار را با افزایش سطح کاری دستگاه انجام می‌دهد و باعث حرکت هوا با دمای کمتر در قطعه و دستگاه می‌شود. هیت سیک ها انواع محتلفی دارند اما منظور ما از هیت سینک در اینجا هیت سینک پردازنده است که کار خنک کردن CPU را انجام می‌دهد. Heatsink برای انتقال گرما باید سطح مناسبی با CPU داشته باشد و بین آنها خمیر سیلیکون به میزان مناسب استفاده شود.

رم سرور

رم های سروری با رم های دسکتاپی متفاوت هستند. مهمترین تفاوت آنها در این است که رم سرور از تکنولوژی ECC پشتیبانی می‌کند که برای تشخیص خطا استفاده می‌شود. به این دلیل کمی کندتر و گران‌تر هستند. Advanced Error Detection و Advanced Fault Resiliency هم تکنولوژی‌های دیگر در رم های سروری است.

انواع رم هایی که در سرورها استفاده می‌شود عبارتند از:

 1. UDIMM: رم های UnBuffered برق کمی مصرف می‌کنند در نتیجه پاور کمی لازم دارند و ظرفیت کمی هم دارند.
 2. RDIMM: رم های Registered قطعه‌ای به نام رجیستر دارند که وظیفه دریافت سیگنال های کنترلی و آدرس دهی و کلاک را دارد. پس به جای رجیستر کردن، مستقیم روی DRAM می‌نویسد.
 3. LRDIMM: رم های Load Reduced رجیستر ندارند و به جای آن از بافر استفاده می‌کنند. دیتا قبل از DRAM در بافر قرار می‌گیرد و از آنجا روی DRAM نوشته می‌شود. علاوه بر سیگنال‌هایی که RDIMM دارد، Data Line هم ذخیره می‌کند. هدف از طراحی LRDIMM، افزایش سرعت و ظرفیت است.
 4. NVDIMM: حافظه دائمی و پایداری است که به منظور دستیابی به پایداری ذخیره‌سازی هاردها در رم‌ها طراحی شده و داده ها در رم با سرعت و به مدت بیشتری روی DRAM ذخیره می‌شوند.

هر یک از این رم ها سرعت و ظرفیت و کاربرد و ساختار خاص خود را دارد.

هارد سرور

رسانه ذخیره سازی اطلاعات را عموما با نام هارد می‌شناسیم اما معمولا به دو دسته هارد های HDD و درایوهای SSD تقسیم می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند.

HDD ها دارای دیسک های گردانی هستند که به همراه دیگر قطعات هارد، دیتا را روی Plate هایشان ذخیره می‌کنند. به دلیل ماهیت مکانیکی که دارند عمر و سرعت کمتری نسبت به SSD ها دارند اما در عوض با قیمت کمتری قابل خرید هستند. HDD ها بر اساس حجم کاری رده بالا و متوسط و پایین، امکانات و قیمت‌های مختلفی دارند. مثلا انواع رده پایین HDD ها دارای کمترین هزینه به ازای هر گیگ هستند، سپس هارد های SAS/SATA 7.2K در رده متوسط و در نهایت SAS 15K & 10K در رده انترپرایزی قیمت بالاتری دارند.

اینترفیس‌های SAS و SATA در هارد ها بیانگر سرعت و پهنای باندی است که هارد فراهم می‌کند. به دلیل تفاوت در تکنولوژی به کار رفته در آنها، SATA غالبا از SAS ارازن‌تر و کندتر است.

SSD نسبت به HDD ها دارای توان عملیاتی و سرعت بالاتری هستند و مصرف برق و زمان تاخیر کمتری دارند. SSD ها در قالب SFF 2.5 یا LFF 3.5 قابل تهیه هستند. غیر از SSD های معمولی، SSD های ۲.۵ اینچی NVMe PCIe  و یا M.2 SSD از انواع SSD ها هستند.

از نظر کاربری، SSD را به Read Intensive SSD و Write Intensive SSD و ترکیبی از هر دو (Mixed Use) تقسیم می‌کنیم که اولی از بین سه نوع، ارزان‌ترین SSD است. SSD ها از نظر تکنولوژی هم انواعی چون MLC و SLC و TLC دارند.

کنترلر RAID

وظیفه کنترلر RAID در هارد درایوها این است که بین هارد با CPU و سیستم عامل ارتباط برقرار کند. سرورها هم رید نرم افزاری و هم رید سخت افزاری را پشتیبانی می‌کنند. از جمله اجزای تشکیل دهنده رید کنترلر، پردازنده و Cache و درایو است. تغییر در همین اجزا باعث رده‌بندی رید کنترلر و تفاوت در قیمتشان می‌شود. مثلا در رده انترپرایزی، رید کنترلر از رمزگذاری پشتیبانی می‌کند. توجه کنید چه ریدی روی مادربرد سرورتان پشتیبانی می‌شود.

باتری سرور

باتری رید کنترلر در سرورهایی مثل سرور hp وجود دارد و باعث می‌شود در کنترلرها، در صورت قطع برق، برق cache، تامین و اطلاعات آن روی فلش ذخیره شود بدین ترتیب با قطع برق، داده‌ها از بین نمی‌رود. باتری سرور همچنین وظیفه برق‌رسانی به رم های NVDIMM را دارد.

کارت شبکه سرور

برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر و شبکه نیاز به رابطی داریم که کارت شبکه نام دارد. با کارت شبکه می‌توان دستگاه‌ها را با هم و به شبکه وصل کرد. اجزای مهم کارت شبکه شامل پردازنده و مموری و EEPROM و باس است. کارت شبکه بنا به نوع شبکه‌ای که قرار است در آن استفاده شوند متفاوت هستند. تعداد پورت و پهنای باند و سرعتی که انواع کارت شبکه ارایه می‌دهد متفاوت است.

منبع تغذیه سرور

منبع تغذیه وظیفه برق رسانی به اجزای نصب شده روی مادربرد سرور را دارد. Power Supply برای تبدیل برق AC به برق DC استفاده می‌شود تا بین قطعات مختلف سرور توزیع شود. بر اساس برق مصرفی این قطعات، باید توان و ولتاژ مناسبی برای پاور سرور انتخاب کنید. منبع تغذیه باید ریسک کمی در خرابی داشته باشند و کم‌مصرف و باکیفیت باشد.

برخی سرورها از دو یا چند پاور با هدف افزونگی پشتیبانی می‌کنند. هر منبع تغذیه این قابلیت را دارد که به تنهایی نیز برق سرور را تامین کند و اگر یک پاورساپلای خراب شود، وجود منبع تغذیه دوم باعث می‌شود سرور بدون DownTime و خاموشی به کارش ادامه دهد خصوصا که با ویژگی هات پلاگ نیازی به خاموش کردن سرور برای تعویض پاور نیست.

در انتخاب منبع تغذیه مناسب سرور باید به راندمان منبع تغذیه توجه کنیم. مثلا راندمان ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ درصدی در پاورهای سرور hp با مدل‌های Titanium و Platinum و Gold وجود دارد. مثلا HP 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Power Supply.

فن و خنک کننده سرور

به طور کلی فن از موتور و تیغه‌هایی تشکیل شده که کار اصلی آن جابجایی هوا است. نتیجه آن خنک شدن محیط اطراف آن و کنترل گرما است. هر چه گرمای تولید شده توسط سرور بیشتر باشد، فن‌های بیشتر و قویتری لازم داریم.

اسلات های افزونه سرور

تعداد اسلات افزونه در سرور میزان ارتقاپذیری سرور را مشخص می‌کند. اینکه چه تعداد و چه نوع کارتی می‌توان روی سرور نصب کرد بستگی به نوع و تعداد اسلات های افزونه سرور دارد مثلا چه کارت شبکه یا کارت گرافیکی می‌توان روی سرور نصب کرد. این ویژگی تا حدودی می‌تواند رده سرور را برای ما مشخص کند مثلا سروری با ۱ یا ۳ یا ۹ یا ۱۶ اسلات، رده‌های متفاوتی دارند.

ليست قيمت سرور

انتخاب یک سرور مناسب، اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا یک سرور نامناسب می‌تواند باعث افت شدید سرعت یا در مواقع شدیدتری حتی باعث قطعی سایت به‌صورت موقت یا دائم شود. با مطالعه مطالب فوق و همچنين مراجعه به اين لينك ميتوانيد انتخاب بهتري داشته باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =