اخبار فناوری و IT, دانشنامه, کامپیوتر کوچک

کاربرد کامپیوتر کوچک

کاربرد کامپیوتر کوچک

کاربرد کامپیوتر کوچک؛ دنیا جای کسل کننده ای می شد اگر نبودند کسانی که پیوسته در حال رشد و ترقی صنایع مختلف از جمله صنعت الکترونیک و ارتقاء قطعات دیجیتالی آن باشند؛ کامپیوترهای کوچک یا همان مینی پی سی ها (Mini PC) ثمره تلاش کسانی هستند که برای راحتی و رفاه حال بیشتر ما کاربران رایانه ای طراحی و تولید شده اند. این قبیل از دستگاه ها از مشخصه های فیزیکی (اندازه و ابعاد) به مراتب کمتری در مقایسه با کیس های بزرگ رایانه ای برخوردار هستند و بیشتر مناسب استفاده برای کسانی هستند که با کمبود جا در محیط خانه و یا محل کار خود مواجه می باشند.

کاربرد کامپیوتر کوچک

کاربرد کامپیوتر کوچک

مینی پی سی ها یا به اصطلاح دیگر کامپیوترهای کوچک، وسایلی هستند که از ترکیب قدرت و کارایی بالا و هماهنگی بالا میان قطعات تشکیل دهنده آن ها می باشد که موجب افزایش راندمان بالا در این دستگاه می شود. مینی پی سی ها دارای مصرف برق کمی می باشند و همچنین ابعاد بسیار کوچکی که دارد موجب افزایش فضای کاری کاربر می شود. کامپیوترهای کوچک با کاهش هزینه های مصرف برق، تعمیر و نگهداری آسان تری نسبت به کامپیوترهای عادی و آل این وان ها و لپ تاپ ها دارند. ناگفته نماند که نصب و راه اندازی مینی پی سی ها و جایگذاری رم و هارد آن چیزی حدود کمتر از 5 دقیقه زمان می برد.

در این مقاله سعی شده بیشتر در مورد کامپیوتر های کوچک یا مینی کامپیوتر ها و کاربرد های کامپیوتر کوچک و مزایای آن صحبت شود. در ادامه به بررسی کامپیوتر های کوچک و کاربرد های کامپیوتر کوچک می پردازیم.

 

کامپیوتر کوچک چیست؟

کامپیوتر کوچک یا همان مینی پی سی، یکی از انواع رایانه‌ها است که با تلاش افرادی که برای راحتی و رفاه بیشتر زندگی ما کار می‌کنند، طراحی و تولید شده است. این نوع کامپیوترها، در ابعاد و اندازه‌های کوچک‌تر نسبت به کیس‌های بزرگ تولید می‌شوند و بیشتر مناسب استفاده در موقعیت‌هایی هستند که فضای کمتری در خانه و یا محل کار در نظر گرفته‌ایم.

کامپیوتر کوچک

کامپیوتر کوچک

همان کامپیوتر کوچک ترکیبی از قدرت و کارایی مناسب و هماهنگی قطعات رایانه و ابعاد کوچک است که راندمان بسیار بالایی را به سبب همین ویژگی‌ها به کاربر ارائه می‌دهد. کامپیوترهای کوچک، در کنار مصرف برق بسیار کمتر و ابعاد پایینی که دارند، با حذف کیس‌ها، فضای کاری بیشتری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و هزینه‌های مصرف برق، تعمیر و نگهداری را نسبت به کامپیوترهای شخصی و رایانه‌های All in one، کاهش می‎‌دهند.

لازم به ذکر است، نصب و راه‌اندازی این محصولات و جاگذاری رم و هارد در آن‌ها، کمتر از 5 دقیقه زمان می‌برد. همچنین وجود قابلیت‌هایی مانند حافظه پر سرعت SSD و حافظه M2، وجود پورت‌های متعدد و پشتیبانی از چند مانیتور، نشان دهنده قدرت بسیار بالا و کارایی این سیستم‌های مدرن در دنیای تکنولوژی می‌باشد.

کامپیوتر کوچک

کامپیوتر کوچک

این کامپیوتر های کوچک قدرتمند را می توانید در هر جایی به کار بگیرید تا قدرت و سرعت را در پردازش برای شما به ارمغان آورد. علاقمندان به بازی های کامپیوتری یا گیمرها نیز می توانند از نسخه های مخصوص بازی این کامپیوتر کوچک بهره بگیرند. به طور مثال Mini PC های اینتل نسل 6 در نسخه KYK مخصوص بازی اند. با بهرگیری از پردازنده Core i7 و پردازشگر گرافیکی Iris Pro Graphic و پورت های متعدد نظیر Thunderbolt 3.0 قدرتی مثال زدنی را برای عاشقان بازی های کامپیوتری به ارمغان می آورد. استفاده از پردازنده های مرکزی و گرافیکی قدرتمند را می توانید در نسل 8 مینی پی سی های اینتل مشاهده کنید.
مینی پی سی نسبت به کامپیوتر های رومیزی کمتر خراب می شوند.فیلم مورد علاقه شما را با کیفیت 4K به نمایش می گذارد. کامپیوتر های کوچک قدرت و کارایی فوق العاده ای را هنگام کار بر روی تصاویر و یا ساخت انیمیشن برای شما فراهم می کنند و مانند یک سیستم حرفه ای قدرتمند کیفیت تصویر 4K دارد. مینی پی سی ها به اندازه یک هارد اکسترنال هستند.

 

کاربرد کامپیوتر کوچک

این کامپیوتر های کوچک قدرتمند را می توانید در هر جایی به کار بگیرید تا قدرت و سرعت را در پردازش برای شما به ارمفان بیاورد. کامپیوتر کوچک را می توان با توجه به مشخصات فنی هر مدل برای کاربرد های زیر به کار گرفت.

کاربرد کامپیوتر کوچک

کاربرد کامپیوتر کوچک

در ادامه به بررسی برخی از قابلیت ها و کاربردهای کامپیوتر کوچک می پردازیم :

 • کامپیوتر کوچک برای تدوین محتوا و پردازش های سنگین گرافیکی

کامپیوتر کوچک را می توان به ابزاری قدرتمند برای تدوین محتوا در نظر گرفت. مینی پی سی ها قدرت و کارایی فوق العاده ای را هنگام کار بر روی تصاویر و یا ساخت انیمیشن برای شما فراهم می کنند و مانند یک سیستم حرفه ای قدرتمند کیفیت تصویر 4K را داراست.

کامپیوتر کوچک برای تدوین محتوا و پردازش های سنگین گرافیکی

کامپیوتر کوچک برای تدوین محتوا و پردازش های سنگین گرافیکی

این کامپیوتر های کوچک با استفاده از قابلیت اتصال چند مانیتور به صورت همزمان شرایط بسیار خوبی را برای انجام کارهای حرفه ای و پردازش های سنگین گرافیکی فراهم کرده است.

 • انجام بازی کامپیوتری با کامپیوتر کوچک

علاقمندان به بازی های کامپیوتری یا گیمر ها نیز می تواند از نسخه های مخصوص بازی این کامپیوتر کوچک بهره بگیرند .

انجام بازی کامپیوتری با کامپیوتر کوچک

انجام بازی کامپیوتری با کامپیوتر کوچک

به طور مثال کامپیوتر کوچک های اینتل نسل 6 در نسخه KYK مخصوص بازی با بهرگیری از پردازنده Core i7 و پردازشگر گرافیکی Iris Pro Graphic و پورت های متعدد نظیر Thunderbolt 3.0 قدرتی مثال زدنی را برای عاشقان بازی های کامپیوتری به ارمغان می آورد. استفاده از پردازنده های مرکزی و گرافیکی قدرتمند را می توانید در نسل 8 کامپیوتر های کوچک اینتل مشاهده کنید.

 • مصارف شخصی کامپیوتر کوچک

از رایج ترین کاربرد های کامپیوتر کوچک نسخه هایی با پردازنده Core i3 و Core i5 می باشند . از این سری از کامپیوترهای کوچک می توان برای گشت و گذار در اینترنت ، تماشای فیلم ، پخش موسیقی و انجام کارهای شخصی بهره گرفت.

مصارف شخصی کامپیوتر کوچک

مصارف شخصی کامپیوتر کوچک

در حقیقت کامپیوتر کوچک می تواند نقش یک سینمای خانگی قدرتمند را نیز بازی کند و فیلم مورد علاقه شما را با کیفیت 4K به نمایش می گذارد. به این ترتیب که اکثر این ابزارها محهز به درگاه های خروجی تصویر با کیفیت بالا مثل VGA و HDMI هستند که هرکدام به نوعی می توانند بالاترین کیفیت تصویر ممکن را ارائه دهند. شما می توانید یکی از این کامپیوتر های کوچک را در اتاق نشیمن در کنار تلویزیون خود قرار داده و حتی از ویژگی زیبایی ظاهری آن نیز در جهت تزئین خانه خود استفاده کنید. چراکه اغلب این رایانه ها ظاهر جذاب و درخشانی دارند.

 • مصارف اداری کامپیوتر کوچک

شرکت ها و محیط های اداری می توانند به تناسب نیاز حود از بین مدل های مختلف بهترین را برگزینند.

مصارف اداری کامپیوتر کوچک

مصارف اداری کامپیوتر کوچک

به طور مثال کامپیوترهای کوچک اینتل با ابعادی 110x115x50 میلی متر تنها به اندازه یک کف دست فضا گرفته و می توان به راحتی آن را در کنار میز قرار داد و یا حتی از طریق یک پایه مخصوص به پشت صفحه مانیتور متصل کرد به این ترتیب حتی طول سیم ها و کابل ها کمتر شده و دیگر در معرض دید نیست و ظاهری مرتب را به وجود می آورد .

 • مصارف سازمانی کامپیوتر کوچک

کامپیوترهای کوچک یک ابزار بسیار کارآمد برای شرکت ها و سازمان های بزرگ هستند .

مصارف سازمانی کامپیوتر کوچک

مصارف سازمانی کامپیوتر کوچک

سهولت کاربری ، تعمیر و نگهداری ساده در کنار قدرت فوق العاده و قابلیت کارکرد به صورت 24 ساعته و مداوم ، اتصال به ویدئو پروژکتور و همچنین صدای بسیار کم کامپیوتر کوچک را به ابزاری کارا برای سازمان های بزرگ تبدیل کرده است . سازمان ها و شرکت های بزرگ به راحتی می توانند از کامپیوترهای کوچک را در محیط کاری بهره بگیرند.

 • کیوسک دیجیتال کامپیوتر کوچک

استفاده از کامپیوتر کوچک در کیوسک های دیجیتالی که در مکان های شلوغ مثل فرودگاه ها و فروشگاه های بزرگ و… به یکی از رایج ترین کاربردهای کامپیوتر کوچک تبدیل شده است به علاوه شما می توانید کامپیوتر کوچک را در هتل ها ، رستوران ها نیز به کاربگیرید .

کیوسک دیجیتال کامپیوتر کوچک

کیوسک دیجیتال کامپیوتر کوچک

کیوسک دیجیتال نیز از کاربرد هایی است که به کمک کامپیوترهای کوچک رنگ بوی متفاوتی به خود گرفته است. ابعاد و طراحی بسیار کوچک کامپیوترهای کوچک باعث می شود تا حداقل محدودیت را برای ایجاد شرایط دلخواه خود در استفاده از سیستم داشته باشیم .

 • کنفرانس و مانیتورینگ با کامپیوتر کوچک

برای انجام کنفرانس و مانیتورینگ شبکه کامپیوتر کوچک یک گزینه بسیار خوب است . مدیران شبکه می دانند که هر چه وسعت شبکه، تعداد تجهیزات مورد استفاده در شبکه، تعداد کاربران، و غیره.. بیشتر شود. به همان نسبت برطرف کردن مشکلات شبکه هم سخت تر، پیچیده تر و زمان بر تر خواهد شد.

کنفرانس و مانیتورینگ کامپیوتر کوچک

کنفرانس و مانیتورینگ کامپیوتر کوچک

کامپیوترهای کوچک را با توجه به سادگی تعمیر و نگهداری در شبکه های بزرگ و کوچک کارآمدتر از کامپیوتر های معمولی هستند ، کامپیوترهای کوچک می توانند حتی مانند تین کلاینت ها در شبکه عمل کرده و یا به طور مجزا عضو مستقلی در شبکه کامپیوتری شما باشند. قابلیت اتصال چند مانیتور در کامپیوترهای کوچک به طور هم زمان از ویژگی های کارآمدی است که در مایتورینگ بسیار مورد توجه قرار می گیرد .

 • کامپیوتر کوچک برای دوربین های مداربسته و دوربین های کنترل ترافیک

به کارگیری کامپیوترهای کوچک به عنوان ابزاری کارا در مواردی که قصد کنترل محیط به کمک دوربین های مداربسته را دارید بسیار رایج است .

کامپیوتر کوچک برای دوربین های مداربسته و دوربین های کنترل ترافیک

کامپیوتر کوچک برای دوربین های مداربسته و دوربین های کنترل ترافیک

به کمک کامپیوترهای کوچک به راحتی می توانید به به ذخیره و انتقال اطلاعات دوربین های مداربسته و یا دوربین های کنترل ترافیک به سرور مورد نظر بپردازید. کامپیوترهای کوچک با عملکرد عالی به صورت 24 ساعته در مدت زمان طولانی بهترین گزینه برای دوربین های مداربسته محسوب می شوند.

 • کامپیوتر کوچک در رباتیک و ساخت ربات های هوشمند با کامپیوتر کوچک

استفاده از کامپیوترهای کوچک به عنوان قلب تپنده ربات های هوشمند به دلیل سرعت بسیار خوب و ابعاد بسیار کوچک عرصه رباتیک و هوش مصنوعی را نیز تحت تاثیر قرار داده است . وجود خنک کننده مناسب ، صدای بسیارکم و همچنین قابلیت جداسازی از قاب در کنار بهرمندی از پردازشگر گرافیکی قدرتمند به خصوص در کامپیوترهای کوچک اینتل. کامپیوترهای کوچک را به ابزاری مناسب برای تشخیص چهره و مسیریابی تبدیل کرده است.

 

مزایای کامپیوتر کوچک

کامپیوترهای کوچک دارای مزایای بسیار زیادی نیز هستند که این مزایا به شرح زیر است.

 1.  هزینه: با توجه به این که مینی کامپیوترها از نظر اندازه بسیار کوچکتر هستند، ارزان قیمت شناخته می‌شوند. مینی کامپیوترها چیزی جز نسخه کوچکتر یک رایانه سنتی نیستند. بنابراین، برای کاربرانی که بودجه کمی دارند، یک کامپیوتر کوچک بهترین گزینه است که باید در نظر گرفته شود.
 2. اندازه: فیزیکی مینی کامپیوترها نیز بسیار کوچک و از نظر اندازه جمع و جور هستند. بنابراین، کاربران نیازی به نشستن طولانی مدت روی صندلی ندارند. همه کارها را می‌توان به سادگی هنگام گردش در اطراف انجام داد. علاوه بر این، به دلیل اندازه آن‌ها، یک مینی کامپیوتر به فضای بسیار کمتری نیاز دارد، زیرا نیاز به میز کامپیوتر در اینجا برطرف شده است.
 3. انعطاف پذیری: مینی کامپیوتر در بسیاری از گزینه‌ها قابل انعطاف است. کاربران می‌توانند اسناد را فوراً بررسی کنند، ایمیل بزنند، وب را مرور کنند، در حین انجام کارهای دیگر بازی کنند. علاوه بر این، مجهز به قطعاتی است که از دستگاه‌ها و ویژگی‌های مختلف مانند بلوتوث و Wifi پشتیبانی می‌کند.
 4. قابلیت حمل: اغلب به دلیل اندازه آن، مینی کامپیوترها بسیار قابل حمل هستند. برخلاف یک لپ تاپ سنگین، یک مینی کامپیوتر را می‌توان به راحتی از جایی به مکان دیگر منتقل کرد و برای افرادی که مدام در سفر هستند ایده آل است. به آسانی می‌توانید از هرجایی که هستید آن‌ها را تهیه کنید. فروشگاه‌های کامپیوتری بسیاری این دستگاه‌ها را عرضه می‌کنند.
 5. انتشار نویز: برخلاف رایانه‌های معمولی، یک کامپیوتر کوچک فاقد اتلاف گرما از طریق استفاده از فن است. بنابراین، هیچ صدایی در طول عملیات آنها ایجاد نمی‌شود. این نوع عملیات آرام، تجربیات محل کار و محیط خانه را افزایش می‌دهد.
 6. مصرف برق: یک کامپیوتر کوچک معمولاً نسبت به رایانه رومیزی سنتی انرژی کمتری مصرف می‌کند. به طور متوسط، یک کامپیوتر کوچک تقریباً 10 برابر کمتر از رایانه رومیزی از قدرت کمتری استفاده می‌کند. در نتیجه، اجزای آن تمایل کمتری برای تجربه ساییدگی و پارگی دارند. تأثیر این امر را می‌توان در قبض برق مشاهده کرد.

 

انواع کامپیوتر کوچک

کامپیوتر کوچک در دو مدل نیمه آماده و مدل کامل، با قابلیت‌های متنوعی طراحی و تولید می‌شود که در ادامه این مدل‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • مدل نیمه آماده:

مدل نیمه آماده از کامپیوترهای کوچک قابل ارتقا و سفارشی سازی از طرف خریدار و مطابق با سلیقه و نیازهای وی می‌باشد. در این نوع می‌توانید هارد دیسک، حافظه و حتی CPU را مطابق با نیازهای خود ارتقا دهید. همچنین می‌توانید در صورت لزوم، از کارت گرافیک جانبی نیز بر روی دستگاه‌ خود استفاده کنید. به طور کلی می‌توان گفت این نوع دستگاه دارای سخت افزارهایی با قابلیت جداسازی و ارتقا می‌باشد.

 • مدل کامل:

کامپیوترهای کامل یا به اصطلاح فول، همه چیز تمام هستند و دیگر اجازه تغییر و یا ارتقا را به کاربران خود نمی‌دهند. این مدل از رایانه‌ها، با همان خصوصیاتی که تولید کننده برای سخت افزار آن در نظر گرفته است، در بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از هدر رفت منابع مالی، برای خرید این نوع محصول باید نهایت دقت را به خرج دهید و کامپیوتری با توجه به نیازهای خود خریداری کنید. کامپیوتر کوچک کامل، بیشتر برای افرادی مناسب است که اطلاع زیادی از دنیای کامپیوتر ندارند و تنها به دنبال خرید سیستمی هستند که بلافاصله آن را راه اندازی کنند.

 

نکات مهم و کاربردی کامپیوتر کوچک برای خرید کامپیوتر های کوچک

برای خرید کامپیوتر کوچک باید فاکتورهای زیادی را بررسی کنید و متناسب با نیازهای خود مدل مناسبی را انتخاب و خریداری کنید. در ادامه این نکات مهم را معرفی می‌کنیم.

 • انتخاب نوع بهترین کامپیوتر کوچک :

اولین نکته برای خرید کامپیوتر کوچک توجه به نوع آن است که برای این کار، می‌توانید با مطالعه بخش‌های قبلی در همین مطلب، به خوبی مشخص کنید که تمایل به خرید رایانه کوچک نیمه آماده دارید یا کامل.

 • وزن و اندازه سیستم برای خرید بهترین کامپیوتر کوچک :

مورد دوم که باید در هنگام خرید این دستگاه در نظر داشته باشید، وزن و انداززه کامپیوتر انتخابی شما است. فراموش نکنید که کیفیت و ظرفیت قطعات به کار رفته در ساخت یک کامپیوتر کوچک است که وزن و ابعاد آن را مشخص می‌کند. پس اگر یگ گیمر حرفه‌ای یا یک کاربر حرفه‌ای هستید باید به سراغ مدل‌هایی بروید که نسبتا بزرگ‌تر و سنگین‌تر از مدل‌های دیگر هستند.

 • پردازنده مرکزی بهترین کامپیوتر کوچک :

همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، پردازنده مرکزی یا همان CPU در مدل‌های کامل از سوی کمپانی سازنده و در مدل‌های نیمه آماده توسط کاربران آن دستخوش تغییرات کوچک و بزرگی می‌شود که البته در مدل‌های نیمه آماده، برای تغییر مشخصات آن لازم است تناسب و سازگاری آن با سایر قطعات دستگاه نیز توجه داشته باشید.

 • گرافیک بهترین کامپیوتر کوچک :

گرافیک نیز بسته به مدل کامپیوتر می‌تواند قابل تغییر یا غیر قابل تغییر باشد اما نکته‌ای که باید در این خصوص به خاطر داشته باشید، گرافیکی است که از سوی سازنده برای این دستگاه در نظر گرفته شده است. علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری و کاربری‌های سنگین، لازم است در این زمینه، توجه کنند.

 • رم و هارد دیسک بهترین کامپیوتر کوچک :

اگر می‌خواهید سیستم کوچک شما زود به زود هنگ یا قفل نکند و از قابلیت‌های مناسبی برای ذخیره سازی و بارگذاری اطلاعات برخوردار باشد، بهتر است دستگاهی خریداری کنید که در تناسب با حجم اطلاعاتی مصرفی شما باشد. امروزه هم کامپیوترهای کوچک فول و هم نیمه آماده با ظرفیت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند.

 • درگاه‌های ارتباطی و پورت‌های بهترین کامپیوتر کوچک :

دیگر فاکتور اساسی برای انتخاب و خرید کامپیوتر کوچک توجه به درگاه‌های ارتباطی تعبیه شده برای آن، در پشت و جلوی سیستم، است. با توجه به نحوه اتصال دستگاه‌ها و گجت‌های هوشمند امروزی پیشنهاد می‌کنیم به سراغ سیستمی بروید که دارای پورت‌ USB، درگاه VGA، HDMI، LAN و همچنین خروجی صدا و بلوتوث و WIFI برخوردار باشد.

 • سیستم عامل بهترین کامپیوتر کوچک :

اینکه کامپیوتر انتخابی شما دارای چه سیستم عاملی باشد، بستگی به سلیقه و کاربردهایی که از آن انتظار دارید است. اما به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم به سراغ کامپیوتری بروید که دارای سیستم عامل ویندوزی باشد.

 • نحوه نصب و تعویض رم و هارد بهترین کامپیوتر کوچک :

نصب و یا تعویض رم و هارد در رایانه‌های کوچک اینتل کار بسیار ساده‌ای است و فقط کافی است شما چهار پیچ پشتی آن را باز کرده و درب آن را باز کنید. دقت داشته باشید کابل Sata و برق هارد به درب آن متصل است و نباید آن را قطع کنید. برخی از مدل‌ها دارای 2 اسلات رم و در برخی از یک اسلات استفاده شده است.

 

خرید اینترنتی کامپیوتر کوچک

خرید اینترنتی کامپیوتر کوچک یکی از تجربه های نوین در خرید این کالاست. دسترسی همیشگی و در تمام طول شبانه روز و پاسخگویی کارشناسان و حذف معظل مسافت از مهمترین مزیت های خرید از یک فروشگاه اینترنتی محسوب می شود و سبز سنتر با تجربه 8 ساله در زمینه تخصصی در بخش کامپیوتر های کوچک ، بهترین  کامپیوتر های کوچک با قیمت مناسب و متناسب با بودجه شما و  نیز بهترین عملکرد با نیاز شما را پیشنهاد خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.